Stulecie naukowo i patriotycznie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stulecie naukowo i patriotycznie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Przed południem przedstawiciele samorządu miejskiego  - prezydent Torunia i radni Rady Miasta - złożyli kwiaty na grobie dra Ottona Steinborna – pierwszego, komisarycznego burmistrza Torunia, który 18 stycznia 1920 roku witał w Toruniu polskie wojsko. Poświęcony mu obelisk znajduje się w alei głównej cmentarza św. Jerzego. Następnie delegacje udały się w sąsiedztwo Collegium Maius UMK, by złożyć kwiaty u stóp pomnika Stefana Łaszewskiego, pierwszego wojewody pomorskiego po odzyskaniu przez Toruń niepodległości.

W południe w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego rozpoczęła się, przy licznym udziale torunian i gości, konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski” poświęcona okolicznościom, w jakich przed stu laty odbywało się przejęcie miasta przez władze polskie z rąk niemieckich. Współorganizatorami wydarzenia były: Miasto Toruń, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Archiwum Państwowe w Toruniu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Wszystkie znaczące instytucje życia publicznego w Toruniu są w tych dniach skupione na fenomenie powrotu naszego miasta i Pomorza do wolnej Polski. Ukazuje to również długa lista współorganizatorów tej rocznicowej konferencji naukowejmówił otwierając konferencję prezydent Torunia Michał Zaleski. - Świętowane stulecie zachęca nas do dobrych wspomnień, porusza nasze toruńskie emocje i budzi uzasadnioną dumę. I właśnie dlatego zaznaczamy w Toruniu bardzo wysoką rangę tej chwili.

Referaty naukowe na konferencji wygłosili:

  • prof. Jarosław Kłaczkow - Od pruskiego miasta garnizonowego do stolicy województwa. Toruń w latach 1918-1920
  • dr hab. Agnieszka Zielińska, prof. UMK - Społeczeństwo Torunia i powiatu toruńskiego od połowy XIX do początków XX w.
  • dr hab. Przemysław Olstowski, prof. PAN - Organizacja Wojskowa Pomorza
  • dr hab. Tomasz Łaszkiewicz, prof. PAN - Ziemiaństwo powiatu toruńskiego wobec przejęcia Torunia przez Polskę
  • dr hab. Tomasz Krzemiński, prof. PAN - Społeczeństwo Torunia wobec kwestii włączenia miasta do Polski
  • dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK - Garnizon niemiecki Torunia (1914-1920) i jego stosunek do kwestii powrotu Torunia do Polski
  • dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK - Bramy triumfalne i inne elementy okolicznościowe towarzyszące powrotowi Torunia i powiatu toruńskiego do Polski

Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie...", która zostanie otwarta 17 stycznia 2020 r. po południu w Ratuszu Staromiejskim, w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Ekspozycja została przygotowana przez zespół specjalistów z najważniejszych instytucji kultury i nauki w Toruniu w oparciu o zbiory tych instytucji, pod kuratorskim nadzorem Katarzyny Pietruckiej z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.