Aktywny Zakład | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Aktywny Zakład

Tytuł projektu:
Aktywny Zakład

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 8 „Aktywni na rynku pracy”
Działanie 8.6 „Zdrowy i aktywny region”
Poddziałanie 8.6.1 „Wsparcie na rzecz wydłużania aktywności zawodowej mieszkańców”

Realizator:
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu

Dane finansowe:
Wartość projektu: 441 437,50 zł
Kwota dofinansowania: 382 998,10 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Termin realizacji:
1.03.2020 r. – 31.07.2022 r.

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
30.01.2020 r.

Opis projektu:
Cel projektu:

Celem projektu było wydłużenie aktywności zawodowej 90 osób (w tym 65 kobiet i 25 mężczyzn) pracowników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu poprzez wprowadzenie profilaktyki zdrowotnej oraz poprawę ergonomii w środowisku pracy.

Grupa docelowa:
Projekt skierowany był do 90 osób w wieku aktywności zawodowej będących pracownikami Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu, narażonych na wystąpienie czynników negatywnie wpływających na stan zdrowia w miejscu pracy, w szczególności osób powyżej 50 roku życia.

Główne działania:
W ramach projektu zakupiono następujące wyposażenie poprawiające ergonomię pracy w środowisku pracy:
- ergonomiczne fotele biurowe optymalizujące pozycję kręgosłupa, które pozwalają wyeliminować m.in. tzw. okrągłe plecy, zmniejszą nacisk na krążki międzykręgowe, zapewniają wyprostowaną postawę oraz odpowiednie ukrwienie nóg;
- ergonomiczne podnóżki biurowe pod stopy pozwalające na regulację minimalnej i maksymalnej wysokości oraz kąta nachylenia, posiadające powierzchnię antypoślizgową, o szerokości i głębokości odpowiadającej wymiarom stopy danego pracownika;
- podkładki lędźwiowe niskie do stabilizacji pleców w odcinku lędźwiowym, które pozwalają na prowadzenie profilaktyki lędźwiowej (pogłębiającej się lordozy);
- filtry prywatyzujące na monitory pozwalające na swobodne korzystanie z urządzenia bez konieczności odwracania monitora czy przybierania niewygodnej pozycji celem zasłonięcia wyświetlanych danych na ekranie komputera;
- myszki pionowe bezprzewodowe posiadające ergonomiczną konstrukcję oraz podkładki żelowe, dające wytchnienie nadgarstkom, narażonym na przeciążenia w trakcie użytkowania tradycyjnej myszki komputerowej, czy klawiatury i zapobiegające rozwojowi zwyrodnień oraz zespołu cieśni nadgarstka;
- ergonomiczne zestawy biurkowe.
Program zakładał również zakup pakietów sportowych typu OPEN oraz zestawów wspomagających indywidualną rehabilitację uczestnika projektu (kijki do nordic walking, butelka filtrująca na wodę wraz dodatkowymi filtrami oraz krokomierz lub opaska typu smartband).

W ramach projektu zakupiono pakiety dodatkowej opieki medycznej, wykraczającej poza minimalny zakres badań okresowych, m.in. konsultacje ze specjalistami zajmującymi się poniższymi dolegliwościami:
- chorobami układu kostno-stawowego,
- chorobami neurologicznymi,
- chorobami układu krążenia,
- chorobami hormonalnymi,
- chorobami kardiologicznymi,
- chorobami narządu wzroku lub słuchu,
- chorobami układu oddechowego,
- chorobami układu pokarmowego.
Ponadto zrealizowano pakiety laboratoryjne (np. badania dotyczące cukrzycy, cholesterolu, jonogram, pakiet gastrologiczny czy tarczycowy). Zakupiono również i zrealizowano pakiety rehabilitacyjne (masaże lub zabiegi fizjoterapeutyczne).

Osiągnięte rezultaty:
Poprawiono ergonomię pracy, środowiska pracy, wdrożono rozwiązania organizacyjne przyczyniające się do eliminowania zidentyfikowanych czynników wpływających negatywnie na zdrowie pracowników. Dodatkowo udzielono pracownikom wsparcia poprzez zaoferowanie możliwości realizacji rozszerzonych badań profilaktycznych, specjalistycznych, rehabilitacji ruchowej, eliminujących zdiagnozowane problemy zdrowotne pracowników.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Usługi zdrowotne
Realizator: 
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Tereny zielone w Toruniu
    Eko, Miasto
    Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Komunikacja miejska na długi weekend
    Miasto, MZK
    W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Kultura, Miasto
    1 czerwca 2024 r. na terenie placu zabaw "Piernikowe Miasteczko" przy ul. Podmurnej 62/68 odbędzie się Dzień Dziecka z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej - Domem Harcerza w Toruniu.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
  • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
  • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.