W Święto Wojska Polskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Święto Wojska Polskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Chłopiec dobosz na tle pomnika Piłsudskiego w Toruniu

Mimo ograniczeń pandemicznych w Toruniu uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2020 r. W programie z tej okazji  były zarówno wydarzenia oficjalne, jak i imprezy dla całych rodzin, wpisujące się w aurę lata i wakacyjnego wypoczynku.

To rok absolutnie wyjątkowy dla celebrowania Święta Wojska Polskiego w Toruniu. Obchodzimy bowiem w Polsce 100-lecie Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą", a w Toruniu także 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski. Dlatego szereg przygotowanych w tych dniach imprez nawiązuje do tych przełomowych momentów z historii Polski i Torunia lat międzywojennych.

Już w sobotę 14 sierpnia 2020 r. w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu został odsłonięty odbudowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, którego pierwowzór stał w parku od 1937 r., a w pierwszych dniach wojny został zniszczony przez hitlerowców. Staraniem Towarzystwa Miłośników Torunia, miasta, wielu instytucji i osób prywatnych monument został  obecnie odtworzony i przywrócony na dawne miejsce. Tego samego dnia przed południem na budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odsłonięta została tablica "Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy".

W sobotę 15 sierpnia 2020 r. już od rana na "dzień otwarty" zaprosiło torunian powstające opodal dworca autobusowego Muzeum Twierdzy Toruń. Placówka oficjalnie otworzy podwoje w listopadzie, ale już teraz umożliwiła chętnym obejrzenie wspaniałego założenia fortecznego, w którym znalazło siedzibę muzeum.  

Główne obchody Święta Wojska Polskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej zainaugurowała 15 sierpnia msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona przez Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla.  Poprzedziło ją złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, bohatera toruńskiej niepodległości. Nabożeństwo  w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny zgromadziło liczna grupę torunian, choć ze względu na ograniczenia sanitarne nie było ich tak wielu jak w latach ubiegłych. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, powiatu i województwa, a także parlamentarzystów z naszego regionu – ministrów Iwony Michałek i Krzysztofa Ardanowskiego. Powszechnie przestrzegano zaleceń dotyczących osłaniania twarzy maseczką.

- Nigdy nie można zapomnieć o tych, którzy ofiarowali swoje życie dla ratowania Ojczyzny. Dlatego dziś z szacunkiem patrzymy na żołnierski trud i czujemy wdzięczność dla ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili idei stania na straży wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Ich służba toczona jest nie tylko na polach bitwy, ale także w życiu codziennym, tak jak w ostatnich miesiącach, kiedy wielu z nich  ruszyło na pomoc mieszkańcom Torunia tam, gdzie inni bali się pójść ze względu na pandemię. Dzięki ludziom w żołnierskich mundurach czuliśmy się pewniejsi i bezpieczniejsi - mówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po nabożeństwie wspólna delegacja kombatantów, samorządowców, przedstawicieli województwa i toruńskich instytucji złożyła kwiaty u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku ze względu na zagrożenie pandemiczne zrezygnowano z tradycyjnej i gromadzącej tłumy torunian uroczystości na placu Rapackiego.

To nie koniec atrakcji związanych ze wspomnieniem czasów "Cudu nad Wisłą".  W sobotę wieczorem w ruinach Zamku Krzyżackiego o godz. 18.00 zaplanowano plenerowy koncert piosenek przedwojennych w wykonaniu Slavic Voices (Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska, Robert Matusiak i Jędrzej Rochecki ) – wstęp wolny. W tym samym czasie na Jordankach, w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura", rozpocznie się koncert muzyki filmowej z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Krzysztof Herdzin -  bilety 30 zł.

A w niedzielę 16 sierpnia zapraszamy do fosy południowej Zamku Krzyżackiego w godz. 10.00-14.00 na pokaz sprzętu wojskowego, przygotowany przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Wstęp wolny. Warto też dodać, że na Rynku Staromiejskim do 21 sierpnia można oglądać udostępnioną przez miasto wystawę plenerową "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa". 20 plansz z bogatym materiałem ilustracyjno-informacyjnym zostało przygotowanych przez Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.