W Święto Wojska Polskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Święto Wojska Polskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Chłopiec dobosz na tle pomnika Piłsudskiego w Toruniu

Mimo ograniczeń pandemicznych w Toruniu uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2020 r. W programie z tej okazji  były zarówno wydarzenia oficjalne, jak i imprezy dla całych rodzin, wpisujące się w aurę lata i wakacyjnego wypoczynku.

To rok absolutnie wyjątkowy dla celebrowania Święta Wojska Polskiego w Toruniu. Obchodzimy bowiem w Polsce 100-lecie Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą", a w Toruniu także 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski. Dlatego szereg przygotowanych w tych dniach imprez nawiązuje do tych przełomowych momentów z historii Polski i Torunia lat międzywojennych.

Już w sobotę 14 sierpnia 2020 r. w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu został odsłonięty odbudowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, którego pierwowzór stał w parku od 1937 r., a w pierwszych dniach wojny został zniszczony przez hitlerowców. Staraniem Towarzystwa Miłośników Torunia, miasta, wielu instytucji i osób prywatnych monument został  obecnie odtworzony i przywrócony na dawne miejsce. Tego samego dnia przed południem na budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odsłonięta została tablica "Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy".

W sobotę 15 sierpnia 2020 r. już od rana na "dzień otwarty" zaprosiło torunian powstające opodal dworca autobusowego Muzeum Twierdzy Toruń. Placówka oficjalnie otworzy podwoje w listopadzie, ale już teraz umożliwiła chętnym obejrzenie wspaniałego założenia fortecznego, w którym znalazło siedzibę muzeum.  

Główne obchody Święta Wojska Polskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej zainaugurowała 15 sierpnia msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona przez Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla.  Poprzedziło ją złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, bohatera toruńskiej niepodległości. Nabożeństwo  w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny zgromadziło liczna grupę torunian, choć ze względu na ograniczenia sanitarne nie było ich tak wielu jak w latach ubiegłych. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, powiatu i województwa, a także parlamentarzystów z naszego regionu – ministrów Iwony Michałek i Krzysztofa Ardanowskiego. Powszechnie przestrzegano zaleceń dotyczących osłaniania twarzy maseczką.

- Nigdy nie można zapomnieć o tych, którzy ofiarowali swoje życie dla ratowania Ojczyzny. Dlatego dziś z szacunkiem patrzymy na żołnierski trud i czujemy wdzięczność dla ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili idei stania na straży wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Ich służba toczona jest nie tylko na polach bitwy, ale także w życiu codziennym, tak jak w ostatnich miesiącach, kiedy wielu z nich  ruszyło na pomoc mieszkańcom Torunia tam, gdzie inni bali się pójść ze względu na pandemię. Dzięki ludziom w żołnierskich mundurach czuliśmy się pewniejsi i bezpieczniejsi - mówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po nabożeństwie wspólna delegacja kombatantów, samorządowców, przedstawicieli województwa i toruńskich instytucji złożyła kwiaty u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku ze względu na zagrożenie pandemiczne zrezygnowano z tradycyjnej i gromadzącej tłumy torunian uroczystości na placu Rapackiego.

To nie koniec atrakcji związanych ze wspomnieniem czasów "Cudu nad Wisłą".  W sobotę wieczorem w ruinach Zamku Krzyżackiego o godz. 18.00 zaplanowano plenerowy koncert piosenek przedwojennych w wykonaniu Slavic Voices (Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska, Robert Matusiak i Jędrzej Rochecki ) – wstęp wolny. W tym samym czasie na Jordankach, w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura", rozpocznie się koncert muzyki filmowej z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Krzysztof Herdzin -  bilety 30 zł.

A w niedzielę 16 sierpnia zapraszamy do fosy południowej Zamku Krzyżackiego w godz. 10.00-14.00 na pokaz sprzętu wojskowego, przygotowany przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Wstęp wolny. Warto też dodać, że na Rynku Staromiejskim do 21 sierpnia można oglądać udostępnioną przez miasto wystawę plenerową "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa". 20 plansz z bogatym materiałem ilustracyjno-informacyjnym zostało przygotowanych przez Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.