Przyspieszenie w programie szczepień | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przyspieszenie w programie szczepień

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 30 marca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Pielegniarka ze strzykawką pobiera zawartość szczepionki z buteleczki

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Rząd chce, by do końca II kwartału 2021 r. zaszczepiło się 20 mln Polaków, a do końca sierpnia  - wszyscy chętni. Będzie więcej punktów szczepień, osób kwalifikujących i wykonujących szczepienia.

Na konferencji prasowej 30 marca 2021 r. premier RP Mateusz Morawiecki i pełnomocnik rządu Michał Dworczyk poinformowali, że Narodowy Program Szczepień nabiera tempa, a rząd czyni starania, by zwiększyć dostawy szczepionek do Polski. Według nich to dzięki polskiej interwencji szybciej w UE została przyjęta jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson, która ma być dostępna w naszym kraju już w kwietniu. 

- Do końca sierpnia chcemy zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich tych, którzy będą chcieli się zaszczepić - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Od 27 grudnia 2020 r. do tej pory w naszym kraju zostało zaszczepionych ponad 6 mln osób, a ambitnym założeniem rządu jest, by do końca drugiego kwartału br. zaszczepiło się nawet 20 mln Polaków – czyli przez najbliższe trzy miesiące aż 14 mln. W związku z tym zostanie zwiększona ilość punktów, w których będzie można się zaszczepić oraz poszerzona grupa osób, które będą mogły kwalifikować na szczepienie oraz osób, które będą je wykonywać. Rozwiązania te, jak podkreślił Michał Dworczyk, wypracowano w oparciu o doświadczenia innych krajów.

Nowe miejsca szczepień

Obecnie szczepienia są wykonywane w przychodniach POZ, szpitalach węzłowych i szpitalach tymczasowych. W drugim kwartale takich miejsc będzie znacznie więcej.

Punkty szczepień w II kwartale 2021:

  • przychodnie POZ
  • szpitale tymczasowe
  • jeden szpital tradycyjny w każdym powiecie
  • jeden punkt samorządowy w powiecie
  • samodzielni ratownicy i pielęgniarki
  • punkty drive-thru
  • duże zakłady pracy
  • apteki

Jeśli chodzi o szczepienie w zakładach pracy, możliwe będzie ich przeprowadzenie na miejscu w firmach zatrudniających co najmniej 500 osób. Na pracodawcy będzie spoczywał obowiązek zorganizowania punktu szczepień, podpisania umowy osobą/firmą kwalifikującą i wykonującą szczepienie oraz zamówienie odpowiedniej ilości szczepionek z rządowej agencji rezerw strategicznych.

Prostsza kwalifikacja na szczepienie

W II kwartale br. na szczepienie będzie mógł kwalifikować nie tylko lekarz, ale także inne, przeszkolone i uprawnione osoby z szeroko rozumianej grupy zawodów medycznych (stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych).

Poszerzy się grupa osób wykonujących szczepienia. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. Od kwietnia do grupy tej dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych. 

Zmieni się też sam proces kwalifikacji. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz. Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.

W nowych punktach szczepień obowiązywać będą takie same reguły, jak w przychodniach - po szczepieniu pacjenci będą musieli odczekać na wypadek pojawienia się tzw. wstrząsu anafilaktycznego. Wówczas w punkcie zostanie im udzielona pomoc.

Szczepienia będą wykonywane dostępnymi w danym momencie szczepionkami. Jak zapewnia rząd, każda z nich jest skuteczna i bezpieczna. Tylko w przypadku seniorów powyżej 70. roku życia i osób przewlekle chorych użyte zostaną, zgodnie z zaleceniami Naczelnej Rady Lekarskiej, preparaty firm Pfizer lub Moderna.

Zapisy na szczepienia

12 kwietnia na szczepienie rejestrować będą się mogły osoby z rocznika 1962, a przez kolejne dwa tygodnie - codziennie osoby z kolejnych roczników aż do rocznika 1973 (każdy rocznik jednego dnia). Te osoby prawdopodobnie zaszczepią się jeszcze w kwietniu. W maju rząd planuje "uwolnić" proces rejestracji na szczepienia dla wszystkich chętnych czyli przejść od szczepień rocznikowych do tzw. szczepień populacyjnych.

Tabela z zasadami rejestracji na szczepienia według roczników

Szczepienia Polaków na emigracji

Jak poinformował minister Michał Dworczyk, każdy obywatel polski, niezależnie gdzie mieszka, ma prawo, żeby się zarejestrować na szczepienie w Polsce, o ile nie zrobił tego w kraju tymczasowego zamieszkania.

O incydencie w Toruniu

W nawiązaniu do niedawnego incydentu wtargnięcia nieuprawnionych osób bez maseczek na teren Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu i nagrania bez zgody filmu (a następnie jego prezentacji na portalu społecznościowym), pokazującego pacjentów i personel kilku oddziałów (co ważne – oddziałów nie-covidowych), premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wobec tych osób zastosowane zostaną sankcje przewidziane ustawowo za łamanie przepisów pandemicznych.

Przejdź do szczegółowych informacji o zmianach w programie szczepień na stronach rządowych

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: skrzypaczka
    Kultura, Miasto, Sport
    W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
    Kultura, Miasto
    Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.