Bliżej porozumienia z Bydgoszczą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bliżej porozumienia z Bydgoszczą

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 marca 2023
Autor: Paula Gałązka
Bliżej porozumienia z Bydgoszczą

Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady.

W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy zakwestionowały podpisane w 2009 roku porozumienie. Dokument dotyczył wspólnego przygotowania, wybudowania i korzystania ze spalarni, a następnie dostarczania do niej odpadów. 29 grudnia 2022 roku, miasto Toruń otrzymało od Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Pronatura Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy nowe, komercyjne stawki opłat za odpady na I kwartał 2023 r. Od 2 stycznia 2023 roku dostarczaliśmy odpady na bramę przy ul. Kociewskiej i płaciliśmy w terminie wszystkie faktury, a w między czasie trwały negocjacje dotyczące nowego porozumienia.

Rozmowy toczyły się przez ostatnie 3 miesiące. Udało nam się wypracować kompromis – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia:

- Negocjacje miały wyjaśnić, czy i w jakim zakresie będziemy w stanie dalej współpracować na zasadach akceptowalnych w Toruniu i Bydgoszczy. Doszło do momentu, w którym zbliżyliśmy się bardzo w warunkach treści porozumienia i jesteśmy w momencie, kiedy można powiedzieć, że jest możliwość zawarcia go.

W nowym porozumieniu uporządkowane zostały przede wszystkim kwestie związane z rozliczaniem usług w formie dotacji międzygminnych, zagospodarowaniem odpadów wyłącznie z gminnych systemów gospodarki odpadami a nie komercyjnych, rodzajem spalanych odpadów (do tej pory ok. 20% odpadów bezpośrednich i 80% odpadów po przetworzeniu było kierowanych do spalarni, teraz będzie to stosunek 63% do 37%) czy też kosztami transportu odpadów ze stacji przeładunkowej w Toruniu do spalarni w Bydgoszczy. W przypadku transportu, który był głównym punktem spornym, miasto Toruń zgodziło się na pokrycie tych kosztów, ale w akceptowalnych i rozsądnych cenach. Zaproponowana cena za tonę to 166,58 zł.

Co ważne, w treści znalazł się też punkt mówiący o tym, że spór w sprawie porozumienia z 2009 roku rozstrzygnie sąd:

- Strony, co do tego się umawiają w ten sposób, że rozstrzygnięcie sądu będzie wiążące. Czyli, jeżeli sąd rozstrzygnie, że nie było podstaw do zrywania porozumienia z 2009 roku, to wtedy oczywiście wracamy do niego. W sposób cywilizowany, a więc z uwzględnieniem także tego, co wynika z nowego porozumienia – wyjaśnia prezydent Zaleski.

Z uwagi na to, że żadna zewnętrzna instytucja nie podważyła ważności porozumienia z 2009 roku, Miasto Toruń wystąpiło z wnioskiem do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie:

- 10 marca 2023 roku do Naczelnego Sądu Administracyjnego wpłynął wniosek w tej sprawie. 17 marca odpis wniosku został przekazany Miastu Bydgoszcz – informuje Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta. 

Miasto będzie się też domagało zwrotu świadczenia nienależnego, tj. nadwyżki zapłaconej przez Toruń w pierwszym kwartale 2023 roku.

Nowe porozumienie musi zostać podpisane do końca marca, ale żeby tak się stało to musi być zgoda toruńskich radnych. Prezydent zapowiedział już, że jeszcze dziś, 22 marca 2023 roku, zwróci się do Rady o zwołanie w tej sprawie na 30 marca 2023 roku Nadzwyczajnej Sesji.

Przyjęcie dokumentu spowoduje wzrost cen za odbiór odpadów od mieszkańców. Według wstępnych szacunków ma to być około 6 złotych:

- Dzisiaj mieszkanki i mieszkańcy Torunia wnoszą opłaty w wysokości 14 i 15 złotych. Będziemy oczywiście nad tym pracować, aby chociaż o złotówkę lub 50 groszy udało się zmniejszyć ten rozmiar podwyżek. Musimy jednak pamiętać, że ten system musi się rozliczać wewnętrznie, czyli opłaty, które zbierzemy musimy przeznaczyć na odbiór i zagospodarowanie odpadów – podkreśla prezydent Michal Zaleski. Wstępnie Rada Miasta Torunia miałaby zająć się tą kwestią na posiedzeniu w kwietniu. Jeśli radni podejmą decyzję o zwiększeniu oplat, to nowe stawki zaczną obowiązywać w czerwcu.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.