Będzie ekspertyza na Wrzosach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Będzie ekspertyza na Wrzosach

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok na Wrzosowisko z drona

Znamy wykonawcę ekspertyzy, na bazie której będzie procedowane utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory w Toruniu.

Wykonawca - Piotr Kwiatkowski Usługi Ochrony Środowiska KORONGO został wyłoniony 24 marca 2023 r. Z uwagi na sezonowe występowanie poszczególnych grup fauny i flory badania będą obejmować cały okres wegetacyjny. Czas realizacji zadania określono do 30 listopada br.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy to fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujący na ochronę ze względu na walory widokowe lub estetyczne (art. 43 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Zakres inwentaryzacji terenu w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory obejmie:

  1. Wskazanie położenia – opis lokalizacji wraz z załącznikiem mapowym.
  2. Szczegółowa analiza zasobów przyrodniczych: analiza zbiorowisk roślinnych wraz z ich charakterystyką i szczegółową lokalizacją oraz identyfikacja gatunków chronionych, rzadkich i cennych, identyfikacja gatunków chronionych fauny, waloryzacja uwzględniająca zakres bioróżnorodności w obrębie analizowanych grup organizmów.
  3. Szczegółowa analiza zasobów krajobrazowych: stopień antropologicznego przekształcenia krajobrazu, rozpoznanie zasobów krajobrazowych, określenie cech wizualnych i kompozycji wnętrz krajobrazowych i otwarć widokowych, waloryzacja krajobrazowa, identyfikacja zagrożeń.
  4. Szczegółowa analiza zasobów kulturowych: rozpoznanie zasobów kultury, wykaz i charakterystyka obiektów kulturowych, identyfikacja zagrożeń.
  5. Podsumowanie: charakterystyka obszaru w oparciu o waloryzację przyrodniczą, krajobrazową i kulturową, wykaz zidentyfikowanych roślin i zwierząt oraz obiektów o znaczeniu kulturowym i krajobrazowym, ocena przyrodnicza, ocena zagrożeń, dokumentacja karto- i fotograficzna.
  6. Uzasadnienie merytoryczne do wskazania szczególnych celów ochrony wraz z określeniem przebiegu granicy (punkty załamania granicy w formie współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992 oraz w formie graficznej na podkładzie mapy zasadniczej w skali 1:500 z siatką kilometrową), ustalenia dotyczące ochrony czynnej i wskazanie zakazów właściwych dla zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.