Koncert dla Flisaka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koncert dla Flisaka

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat informujący o koncercie flisaków

Z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka w piątek 28 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się specjalny koncert. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Flisactwa.

Na Rynku Staromiejskim obok fontanny z pomnikiem Flisaka wystąpi zespół współczesnych toruńskich smyczkowców-flisaków, którzy zaprezentują utwory dedykowane ludowi wiślanemu. Usłyszymy miedzy innymi uwerturę i chór flisaków z opery „Flis” Stanisława Moniuszki, „Kwintet flisaczy” toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk oraz instrumentalne aranżacje pieśni flisackich i inne dzieła kompozytorów polskich inspirowane folklorem ludu wiślanego. Koncert z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka jednocześnie kończy tegoroczną edycję Festiwalu Probaltica.

W zapomniany świat dawnych flisaków wprowadzi nas Artur Trapszyc kustosz z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Jak podają źródła historyczne, w 1911 roku Nadburmistrz Torunia Arnold Haase, pragnąc upiększyć dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, zainicjował budowę studzienki – pomnika. Wstępnie zaproponowano uwiecznienie postaci flisaka, którego licznych wzorów dostarczało malarstwo gdańskiego malarza Wilhelma Augusta Stryjowskiego, a którego wybrane obrazy prezentowane były na festiwalu Probaltica w 2014 roku. O trudnościach związanych z zaakceptowaniem przez wszystkich fundatorów tematu pomnika świadczyć może niemal dwuletni okres przedstawiania coraz to nowych propozycji i zażartych sporów. Jak wiemy wygrał flisak, w opinii większości członków gremium, najlepszy symbol toruńskiego handlu i atmosfery samego miasta, które co roku oczekiwało przypływających flisaków jako zwiastuna nadchodzącego lata. Ostatecznie jako wykonawcę pomnika wybrano urodzonego w Toruniu, ale zamieszkującego w Charlottenburgu, Georga Wolfa, który 28 czerwca 1914 uczestniczył w uroczystości jego odsłonięcia, zaledwie kilka tygodni przed wybuchem I wojny światowej.

Kilka dekad później ze szlaków wiślanych zniknęli ostatni prawdziwi flisacy, a wraz z nimi tradycje nakazujące, aby to w Toruniu odbywał się chrzest każdego z młodych flisaków. Od wielu lat wiosennych i letnich miesięcy nie wypełnia również muzykowanie flisaków rozłożonych pomiędzy Ratuszem a nieistniejącą już Gospodą pod Turkiem. Dlatego też po 100 latach, które minęły od postawienia pomnika Flisaka w 2014 roku zaprosiliśmy do Torunia setkę młodych flisaków, uczniów szkół muzycznych w Brodnicy, Chełmnie, Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku. Wszyscy przebrani w strój w flisaczy płaszcz i kapelusz przemaszerowali głównymi ulicami Torunia podążając za retmanem – wodnym księciem, w którego rolę wcielił się znakomity skrzypek Vadim Brodski. Na Rynku Staromiejskim nastąpił chrzest flisaków, a później ich wspólny koncert.

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.