Przygotowania do HME 2021 | www.torun.pl

Przygotowania do HME 2021

Miasto, Sport
Data publikacji: 04 grudnia 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widac maskotkę Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiejatletyce Toruń 2021 w kształcie katarzynki, w tle herb Torunia

W dniach 4-7 marca 2021 roku w Toruniu mają odbyć się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Toruń jest gotowy na te prestiżowe zawody.

O stanie przygotowań do tego ważnego wydarzenia sportowego mówiono w dniu 4 grudnia 2020 r. podczas konferencji prasowej, która odbyła się w hali Arena Toruń. To w tym obiekcie już za trzy miesiące mają się odbyć mistrzostwa.

- Decyzja o tym, że to Toruń będzie gospodarzem 36. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, zapadła w kwietniu 2018 roku w Berlinie – i od tego momentu ruszyły przygotowania – wspominał prezydent Michał Zaleski. Jak podkreślił prezydent, mamy obiekt – Arenę Toruń, który jest dedykowany tego typu wydarzeniom, o czym świadczyć może organizacja – z powodzeniem – sześciokrotnie lekkoatletycznych mistrzostw Polski juniorów, seniorów i mastersów, a także Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2015 roku i Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters w 2019 roku. Sztandarowym lekkoatletycznym wydarzeniem rozgrywanym w tym obiekcie także już od 6 lat jest międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup. O tym, że Toruń jest gotowy w różnych aspektach do wydarzenia (hotele, transport, program treningów oraz plan zabezpieczenia medycznego), wypowiedziały się pozytywnie władze federacji lekkoatletycznej, które wizytowały nasze obiekty w listopadzie 2020 r.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną podejmowane są działania mające na celu zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno w hali, jak i w obiektach treningowych, jak i pobytowych. - Żyjemy wielką nadzieją, że do 4 marca dojdzie do zmniejszenia ograniczeń epidemicznych w naszym kraju w warunkach odbywania zawodów i będzie można liczyć na obecność najważniejszych – kibiców na trybunach Areny Toruń. Dzisiaj jeszcze wiemy, że te trybuny są i pozostają puste. Jednak jeżeli będziemy w całej Polsce dbali o przestrzeganie zasad związanych z ograniczeniami sanitarnymi, to jest nadzieja, że do tego pięknego sportowego wydarzenia ograniczenia zostaną zmniejszone i kibice będą mogli uczestniczyć w zawodach – mówił prezydent Michał Zaleski.

Mistrzostwa zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym, dostosowanym do aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-Cov-2. – Wszyscy zawodnicy muszą mieć przed przyjazdem wykonane badania i wyniki ujemne, Przewozimy ich następnie z lotniska osobnymi transportami tu do Torunia do hali, gdzie mają kolejne badania – dopiero po uzyskaniu wyniku ujemnego będą przewożeni do hoteli – wyjaśniał Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny Halowych Mistrzostw Europy. Badania, zarówno zawodników, ich sztabów oraz wolontariusz, będą powtarzane.

Ważnym elementem wydarzeń sportowych jest maskotka. HME 2021 mają już swoją maskotkę w toruńskim klimacie – jest ona w kształcie najsłynniejszego piernika, katarzynki. Projekt wykonała toruńska artystka Monika Bojarska. – Katarzynka będzie nas promować później na innych zawodach lekkoatletycznych w tej hali, np. podczas mityngu Copernicus Cup czy halowych mistrzostw Polski, wykorzystamy ją także do naszego lokalnego współzawodnictwa sportowego powiedziała Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.

W konferencji prasowej wziął udział mistrz Europy w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski, który jest ambasadorem HME 2021. Opowiedział o swoich przygotowaniach zarówno do tego wydarzenia, jak i do całego sezonu. Poznaliśmy także drugiego ambasadora – Marcina Lewandowskiego, Halowego Mistrza Europy w biegu na 1500 m. – Jestem bardzo dumny, że mogę pełnić tę funkcję. Będę w Toruniu bronić po raz czwarty tytułu Mistrza Europy. Prawdopodobnie będą to moje ostatnie mistrzostwa Europy, dlatego to będzie dla mnie wyjątkowa chwila – powiedział Marcin Lewandowski.

Fot. Lech Kamiński
Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. rozpoczyna się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.