Sytuacja powodziowa w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sytuacja powodziowa w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 22 maja 2010
Autor: admin_vobacom

Jak informuje Toruński Zespół Zarządzania Kryzysowego, 22 maja, od godziny 18.00 zamknięte zostaną przejazdy pod wiaduktami w lewobrzeżnej części Torunia - przy ul. Armii Krajowej, Kujawskiej i Wiślanej. Wyłączony zostanie także z ruchu Bulwar Filadelfijski. W niedzielę nad ranem woda sięgnie 8 metrów. Nie będzie już wówczas dostępu do terenów zalewowych.

- Apeluję do mieszkańców terenów zalewowych, aby bezwzględnie stosowali się do zaleceń służb ratowniczych i korzystali z oferowanej im pomocy - mówił na konferencji prasowej w Toruńskim Centrum Zarządzania Kryzysowego prezydent Torunia Michał Zaleski. - To bardzo ważne, żeby nie zwlekać i nie odkładać na ostatnią chwilę ewakuowania się z miejsc zagrożonych zalaniem, zabezpieczyć na czas zwierzęta i majątek domowy.

Z wyjścia nad Wisłę powinni zrezygnować także w tych dniach wędkarze. Niewskazane jest także przychodzenie nad brzeg rzeki i obserwowanie jej stanu. W wielu miejscach przybierająca woda może bowiem odciąć drogę odwrotu. Mieszkańcy powinni powstrzymać się też od kursowania samochodami pomiędzy lewo- i prawobrzeżem, żeby nie generować nadmiernego ruchu utrudniającego akcje służb ratowniczych.

Przypominamy, że służby miejskie dotarły z informacją do mieszkańców wszystkich terenów zagrożonych zalaniem przez wysokie wody Wisły, w szczególności terenów działek przy ul. Przybyszewskiego i po lewej stronie Wisły, nadwiślańskich terenów położonych w Kaszczorku oraz w okolicach ul. Nieszawskiej na lewobrzeżu - gdzie sytuacja może być najbardziej niekorzystna, mieszkańców ul. Winnica.

Przygotowano miejsca noclegowe dla ewakuowanych, także przystosowane na pobyt dłuższy - w obiektach wojskowych (330 miejsc) oraz kolejne w szkołach. Miasto zapewniło też dozorowane magazyny, w których można przechować meble i sprzęt RTV. Przygotowano także zapasy żywności. W gotowości są wszystkie służby ratownicze i wspomagające ich pracę w sytuacjach kryzysowych.

Przygotowane są także zmiany w organizacji ruchu w mieście i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Należy pamiętać, że wysoki stan wody na Wiśle to także zamknięcie miasta dla tranzytu ciężarówek - ruch będzie kierowany przez most autostradowy.

Służby przeciwpowodziowe monitorują bez przerwy rozwój sytuacji na Wiśle. Prowadzone są m.in. obserwacje z powietrza. O godzinie 15 po raz kolejny zbiera się Miejski Komitet Przeciwpowodziowy, a na niedzielę, na godzinę 11.00 zapowiedziano kolejną konferencję prasową w siedzibie Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, podczas której zostaną przekazane wszelkie informacje na temat sytuacji powodziowej w mieście.

Czytaj też:

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.