Szkicownik Oscara Kauscha | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkicownik Oscara Kauscha

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Prezentacja multimedialna przygotowana przez Sławomira Majocha, kuratora zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu.

Szkicownik hauptmanna (kapitana) Oscara Kauscha z 61. Infanterie-Regiment w Toruniu to prawdziwy rarytas. Jest (po zaginionej tzw. Tece Steinera) najstarszym zachowanym, tak licznym i zarazem jednorodnym zbiorem prac zawierającym nieznane materiały ikonograficzne Torunia. Składa się na niego 75 barwnych akwareli i rysunków tuszem, które hauptmann Kausch wykonał pod koniec 1869 i w początkach 1870 r. Przedstawiają one sceny rodzajowe, architekturę oraz widoki Torunia i okolic, m.in. Ogrodu Botanicznego, Kępy Bazarowej, Podgórza, Złotorii i Czerniewic.

Szkicownik powstał przed rozbiórką północnej części średniowiecznych murów Torunia i choćby z tego względu jest bezcennym materiałem źródłowym; zawiera m.in. nieznane ujęcia miasta - jedna z akwarel przedstawia Barbakan zwany Kocim Brzuchem, który był wzorem dla barbakanów w Krakowie i Warszawie. Na innej widać fosę, która skutecznie broniła dostępu do grodu Kopernika. Dzięki rysunkom Kauscha wiemy także, jak wyglądały nieistniejące już bramy: Chełmińska i Paulińska, druga... krzywa wieża, drewniany most na Wiśle, port rybacki z dzielnicą portową i wiele innych budowli dawnego Torunia, które Prusacy zburzyli pod koniec XIX wieku.

Kausch wykonywał codziennie od trzech do pięciu rysunków. Wszystkie karty szkicownika są datowane, większość jest podpisana; badacze nie mają problemu z identyfikacją miejsc i obiektów, które uwiecznił pruski kapitan.

Autor rysunków urodził się w 1829 roku. Niestety nie znamy dokładnie jego losów - teczka osobowa Oscara Kauscha została zniszczona podczas II wojny światowej. Wiadomo jednak, że był wielokrotnie odznaczany, w 1872 został majorem, a 6 lat później generałem brygady. Zmarł w 1888 r.

Szkicownik Kauscha nie był dotąd nigdzie publikowany. Po opracowaniu oryginał wróci do Westpreussisches Landesmuseum w Warendorf, zaś Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu wyda jego faksymilową wersję. Zanim to jednak nastąpi zapraszamy na prelekcję połączoną z multimedialną prezentacją szkicownika.

Sławomir Majoch - historyk sztuki i muzealnik; kurator zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. Był autorem 20 wystaw, konsultantem i współautorem katalogów m.in. dla Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Szczecinie, Westpreussisches Landesmuseum w Münster i Lietuvos Dailes Muziejaus w Kłajpedzie. Interesuje się europejską i bliskowschodnią sztuką dawną oraz polskimi artystami działającymi na emigracji. Opublikował ponad pięćdziesiąt tekstów, jest redaktorem trzech książek.

Wstęp wolny

Data: 
20.09.2014 18:00
Miejsce: 
Hotelu Mercure Toruń Centrum, ul. Kraszewskiego 1/3
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
    Kultura, Miasto
    Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
    Drogi, Miasto
    W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.