Toruń w czołówce cichych miast | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń w czołówce cichych miast

Miasto
Data publikacji: 17 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.

GUS opublikował raport dotyczący narażenia ludności na hałas w polskich miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W 2021 r. na hałas dobowy (według przekroczenia dopuszczalnych poziomów) mierzony wskaźnikiem LDWN narażonych było: w przypadku hałasu drogowego – 270,0 tys. osób, hałasu przemysłowego – 9,9 tys. osób, hałasu szynowego – 2,2 tys., a hałasu lotniczego - 2,5 tys. osób. Najwyższy udział osób narażonych na hałas w ciągu doby (według przekroczenia dopuszczalnych poziomów) w ogólnej liczbie ludności danego miasta odnotowano w Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie (odpowiednio 10,2%, 8,2% i 7,9%), natomiast najmniejszy udział (poniżej 0,05%) stwierdzono w Toruniu, Dąbrowie Górniczej i Olsztynie.

Na hałas w porze nocnej (według przekroczenia dopuszczalnych poziomów), mierzony wskaźnikiem LN, narażonych było 190,5 tys. osób zamieszkujących miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Najwięcej osób narażonych było na hałas drogowy (165,1 tys.). Hałas szynowy i przemysłowy w porze nocnej był uciążliwy dla większej liczby osób niż w przypadku przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu w ciągu doby

Strategiczne mapy hałasu zostały opracowane za 2021 r. w ramach monitoringu środowiska i obrazują stan akustyczny w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Zrealizowane na ich podstawie badanie „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” pozwoliło m.in. oszacować liczbę ludności narażonej na hałas drogowy, szynowy, przemysłowy i lotniczy, którego dopuszczalne poziomy zostały przekroczone.

Zanieczyszczenie hałasem jest jednym z głównych zjawisk środowiskowych wpływających na zdrowie i dobrostan milionów Europejczyków. Co najmniej 20% ludności Europy jest narażona na długotrwałe działanie hałasu szkodliwego dla zdrowia. W Polsce narażenie ludności na hałas jest monitorowane na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. odnoszącej się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. Wykorzystuje się przy tym wskaźnik hałasu w ciągu doby LDWN, który mierzy „drażniący” hałas (z uwzględnieniem pory dziennej, wieczornej i nocnej) oraz wskaźnik hałasu w porze nocnej LN, jest pomocny przy określaniu zakłóceń snu.

Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, prezydenci wskazanych miast zobowiązani są co 5 lat (w terminie do 30 czerwca) do przekazania Generalnemu Inspektorowi Ochrony Środowiska strategicznych map hałasu. W IV rundzie mapowania akustycznego w 2021 r. udział wzięło 36 miast.

Treść raportu znajdziesz klikając w link: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/srodowisko/narazenie-ludnosci-na-halas-w-miastach-powyzej-100-tysiecy-mieszkancow,19,1.html

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Zakup tomografu wraz z adaptacją pomieszczeń kosztował prawie 2 mln zł i został w pełni sfinansowany ze środków własnych Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. - Będzie on służył mieszkańcom Torunia, pozwoli na szybszą diagnostykę i wcześniejsze wdrożenie leczenia - mówiła podczas uroczystego otwarcia pracowni tomograficznej zastępczyni prezydenta...
  • Wspólne zdjęcie uczestników spotkania w sprawie przyszłości WOT
    Miasto
    O przyszłości Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w regionie była mowa 26 sierpnia 2024 r. na spotkaniu Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Pana Łukasza Walkusza z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Dr. Krzysztofem Stańczykiem.
  • Parkingi Park&Ride w Toruniu, sierpień 2024
    Drogi, Miasto, MZK
    Już od 1 września br. zapłacisz o połowę mniej parkując na toruńskich parkingach Park&Ride. Obniżka dotyczy wszystkich rodzajów biletów.
  • Kultura, Miasto
    Mieszkańcy zabytkowej toruńskiej dzielnicy już po raz 15. organizują Święto Bydgoskiego Przedmieścia.
  • W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej
    Kultura, Miasto
    1 września br. będziemy obchodzić 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tego dnia w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 r. odbędzie się uroczystość patriotyczna.
  • Miasto
    Jak podaje portal Onet.pl, para znanych podróżników z USA - na swoim szlaku podróżniczym po wszystkich obiektach świata wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO - dotarła również do Polski i szczególnie zachwyciła się Toruniem.
  • Na początku września Toruń stanie się stolicą polskiego muzealnictwa, a to za sprawą 2. edycji konferencji naukowej pt. „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”, która odbędzie się w dniach 4–6 września 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Przed nami turniej tenisowy Fonte Cup 2024. Wydarzenie odbędzie się 1 września br. na kortach MOSiR Przy Skarpie.
  • To już ostatnia szansa na skorzystanie z toruńskich basenów letnich w tym sezonie.
  • Jak podaje portal Onet.pl, para znanych podróżników z USA - na swoim szlaku podróżniczym po wszystkich obiektach świata wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO - dotarła również do Polski i szczególnie zachwyciła się Toruniem.
  • W poniedziałek 26 sierpnia i piątek 30 sierpnia 2024 r. ze względu na trwające ćwiczenia na poligonie wojskowym zamykana będzie droga w pobliżu Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski składa kondolencje rodzinom ofiar tragicznego pożaru w Poznaniu.
  • W 2024 r. Grudziądz jest gospodarzem dożynek wojewódzkich. Obok uroczystości oficjalnych w programie wydarzenia znalazły się kiermasze, przegląd kapel ludowych, rajd rowerowy itp.
  • Dzieci i młodzież już za kilka dni wrócą do swoich szkół i przedszkoli. Podczas wydarzenia „Piknik z driftem” mogły przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po mieście.