Uczniowie z Getyngi w Domu Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Uczniowie z Getyngi w Domu Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika

Do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi, placówki współpracującej z toruńską Społeczną Szkołą Podstawową Stowarzyszenia "Edukacja". Podczas wizyty w naszym mieście 25 maja 2024 r. goście zwiedzili Dom Mikołaja Kopernika, gdzie spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka. 

Od 1978 r. miastem partnerskim Torunia jest niemiecka Getynga. Współpraca jest aktywna, a jednym z jej przejawów są kontakty między szkołami i wzajemne wizyty uczniów z obu miast. Służą one wzajemnemu poznaniu młodych ludzi, pogłębianiu wiedzy, szlifowaniu języka i rozwijaniu integracji europejskiej. Dzieci z Niemiec nocują wówczas w domach rodzin polskich, a dzieci z Polski - w rodzinach uczniów niemieckich. Taką wymianę prowadzą Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia "Edukacja" z Torunia i Theodor–Heuss-Gymnasium z Getyngi.

W maju 2024 r. do Torunia przyjechała na tydzień grupa 31 uczniów i opiekunów z niemieckiej szkoły. Jednym z punktów wizyty była 25 maja wizyta gości w Domu Mikołaja Kopernika. Spotkali się z tam z nimi przedstawiciele miasta: zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, Piotr Lenkiewicz – przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Torunia oraz Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UMT.

SSPS "Edukacja" jako szkoła wychowująca i rozwijająca dzieci i młodzież wszechstronnie: naukowo, artystycznie i sportowo, traktuje wymianę jako wspaniałą okazję do poszerzania doświadczeń i poznawania przez dzieci innych miejsc, innego stylu życia. Z kolei Theodor-Heus Gymnasium w Getyndze, założone w 1957 r., jest jedną z najlepszych szkół w Bundeslandzie. Uczęszcza do niego ponad 1000 uczniów z miasta i okolic Getyngi, z czego 5 proc. stanowią uczniowie z zagranicy, najczęściej dzieci profesorów kontraktowych uniwersytetu w Getyndze. 

Program wymiany jest każdorazowo ustalany przez partnerskie szkoły. Uwzględnia on poznawanie miasta Torunia i Getyngi, ich historii, zabytków i innych atrakcji skierowanych do młodzieży. W ramach wspólnych zajęć młodzież polska i niemiecka tworzy projekty artystyczne i sportowe, bierze udział we wspólnnych zajęciach szkolnych,  wizytach w muzeach, spotkaniach z władzami miast. W tegorocznym programie pobytu w Toruniu był też spływ Wisły łodzią flisacką i gra miejska. Przewidziano też czas dla rodzin, podczas którego realizowały one projekty ze swoimi dziećmi i partnerem z Getyngi.

Jest to druga wymiana młodzieży obu szkół, pierwsza odbyła się w 2023 r. Obecny projekt jest rewizytą spotkania w Getyndze w kwietniu 2024 r.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: obrady kapituły
    Kultura, Miasto
    Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.
  • Kultura, Miasto
    W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.