"Wieczór polski" z medalami stulecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wieczór polski" z medalami stulecia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Wręczenie medali 100-lecia w CKK Jordanki. Od lewej stoją: Marcin Czyżniewski, Zbigniew Fiderewicz, Michał Zaleski

Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. 

Muzyczne spotkanie melomanów z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną na dwa dni przed rocznicą wydarzeń z 18 stycznia 1920 r. wypełnił repertuar złożony z najsłynniejszych kompozycji filmowych polskich autorów: Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Michała Lorenca i Adama Wesołowskiego. Zabrzmiały znane tematy z filmów: "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Pianista", "Trędowata" czy "Bandyta", ale także premierowa kompozycja Adama Wesołowskiego "Anioły i demony".

- O historycznych i współczesnych źródłach toruńskiej dumy mówiliśmy w minionych miesiącach przy bardzo wielu okazjach. Z powodu epidemii wykroczyły one jednak poza rok jubileuszowy, ale może dzięki temu mogliśmy dłużej, lepiej i spokojniej popatrzeć na dokonania tych, którym udało się przed wiekiem włączyć Toruń wraz z Pomorzem w granice niepodległej Polskipodsumował kończące się obchody 100-lecia toruńskiej niepodległości prezydent Michał Zaleski.

Podczas koncertu wręczone zostały medale 100-lecia Torunia w Wolnej Polsce członkom komitetu organizacyjnego obchodów tego okrągłego, wyjątkowego dla miasta jubileuszu. Otrzymali je z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego:

  • Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia, kierujący komitetem organizacyjnym 100-lecia;
  • Bogdan Major, przewodniczący Rady Miasta Torunia w latach 1994–2002;
  • prof. Krzysztof Mikulski z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł UMK, prezes Towarzystwa Miłośników Torunia;
  • prof. Jarosław Kłaczkow z Katedry Historii XIX i XX w. i Historii Najnowszej UMK;
  • dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Jak przypomniał prezydent Torunia, po obchodach 100-lecia zostaje w naszym mieście kilka trwałych  pamiątek. Są to: odsłonięty w 2020 r. pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w Parku Miejskim, nadanie nazwy parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski zieleńcowi za pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (2020), otwarte w 2021 r. Muzeum Twierdzy Toruń czy imię Błękitnej Armii, nadane Szkole Podstawowej nr 14.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.