Dzień Matki z Glorią Artis | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzień Matki z Glorią Artis

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński

Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.

Symfoniczny Dzień Matki w 2024 r. został poświęcony twórczości Krzesimira Dębskiego - znanego polskiego kompozytora muzyki współczesnej i muzyki filmowej. Twórczość artysty zaistniała także w przestrzeni Torunia - specjalnie na inaugurację fontanny Cosmopolis skomponował utwór muzyczny o tym tytule. W nagraniu utworu wzięli udział muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. Układ świateł i wodnych form do muzyki przygotował uznany w Polsce i na świecie reżyser świateł Bogumił Palewicz.

26 maja 2024 r. w CKK Jordanki dla mam obchodzących swoje święto Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą samego Dębskiego wykonała dla publiczności przeboje muzyki filmowej, które zagwarantowały kompozytorowi stałe miejsce w gronie najwybitniejszych twórców tego gatunku, jak również utwory z produkcji hollywoodzkich.
Wieczór w CKK Jordanki był wyjątkowy także z innej okazji – Krzesimir Dębski odebrał z rąk prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. To polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.


 

Krzesimir Dębski jest autorem ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, które spotkały się z ogromnym uznaniem zarówno polskiej, jak i międzynarodowej publiczności. Dębski skomponował muzykę do tak znanych produkcji, jak: „Medium”,” ”Thomas Falconer”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska” czy „Wojna światów”. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana w międzynarodowych festiwalach. W 2000 roku ścieżka dźwiękowa z filmu „Ogniem i mieczem” została doceniona nagrodą Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award, a samemu Krzesimirowi Dębskiemu przyznano Fryderyka w kategorii kompozytora roku. Zaledwie rok później podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pyrgos Dębski otrzymał nagrodę za muzyką do ekranizacji „W pustyni i w puszczy”. Ponadto, w 2007 roku ścieżka dźwiękowa Dębskiego do serialu „Magiczne Drzewo” zdobyła Emmy Award 2007 w kategorii filmów telewizyjnych i programów dla dzieci.

Niezwykły wpływ kompozytora na rozwój polskiej kultury został doceniony w 2010 roku, gdy Krzesimir Dębski został odznaczony Order Ecce Homo „za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład i harmonię”. Co więcej, w 2015 roku został laureatem Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2017 roku otrzymał medal Pro Patria za „szczególne zasługi dla tradycji niepodległościowej”.

Oprac. na podst. informacji CKK Jordanki

Fot. Agnieszka Bielecka

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.