Kawał historii na budowie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kawał historii na budowie

Inwestycje, MZK
Data publikacji: 17 lipca 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią znajdowane są historyczne pozostałości dawnego Torunia.

Najstarsze znalezisko na placu budowy to zarysy XVI -wiecznych domów stojących niegdyś po południowej stronie ulicy Wały gen. Sikorskiego określanej przez historyków jako Zaułek Kołodziejski. Odkryto tam nawet posadzki.

- Na Wałach gen. Sikorskiego udało nam się odnaleźć relikty dwojakiego rodzaju. Jedne to południowa zabudowa ulicy - Zaułek Kołodziejski, której przebieg był rekonstruowany mniej więcej po linii: Urząd Marszałkowski, bank , CSW. Linia tych budynków pozwala nam na dokładniejsze określenie jej przebiegu. Drugi rodzaj to pozostałości po Twierdzy Toruń. Znaleźliśmy tutaj relikty najprawdopodobniej szopy , w której przechowywane były armaty. Pośrednio potwierdzają to znaleziska luźne , tj. dwie kule armatnie  – mówi Piotr Gużyński, starszy konserwator z  Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Znaleziska te znajdują się na XIX wiecznych planach i nie były zaskoczeniem dla badaczy, jednak każdy fragment historii Torunia daje im wiele satysfakcji, gdyż pozwoli  na jeszcze bardziej dokładne zlokalizowanie i określenie granic odkrytych obiektów.

W ul. Chopina z kolei zostały odkryte bardzo grube mury, których na chwilę obecną nie można jednoznacznie przypisać do tych, które widnieją na planach. Zdaniem archeologów  jest to rejon Bramy Bydgoskiej, ale znalezisko  jest względem niej przesunięte o kilkanaście metrów. Przed archeologami stoi więc wyzwanie,  aby ustalić, czego fragmentem jest owa zabudowa.

 - Mury są bardzo solidne i najprowdopodobniej są związane z Bramą Bydgoską, aczkolwiek nie wiemy do końca w jakim zakresie  – wyjaśnia Piotr Gużyński.

Część znalezisk zostaje wykorzystana na placu budowy. Wykonawca aktualnie układa m.in. kamienną kostkę, która została odzyskana przy okazji zrywania starego asfaltu. Również część układanych obecnie krawężników to XIX-wieczne, solidne,  granitowe odzyski z terenu budowy. Takie wykorzystywanie starego materiału to nie tylko oszczędność, ale także radość dla archeologów. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: skrzypaczka
    Kultura, Miasto, Sport
    W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
    Kultura, Miasto
    Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  •  Wstrzymane tramwaje na Olimpijską
    W dniach 15-16 czerwca (sobota – niedziela) wstrzymany zostanie ruch tramwajów na odcinku Plac Teatralny – Olimpijska.
  • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
  • W piątek 14 czerwca 2024 r. w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu odbyła się Gala Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
  • Zespół GreenLab Toruń zaprasza mieszkanki i mieszkańców Torunia na spacer badawczy wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego.