Kup bilet przez komórkę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kup bilet przez komórkę

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 03 stycznia 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Od dzisiaj za bilet na tramwaj czy autobus miejski w Toruniu można zapłacić  za pomocą telefonu komórkowego. Toruń jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie za pomocą systemu moBILET będzie można kupić także bilet miesięczny.

W czwartek, 3 stycznia 2013 r., prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w tej sprawie umowę z firmą moBILET, którą reprezentował dyrektor Andrzej Ankudo–Jankowski.

- Zakup biletów możliwy jest od dzisiaj. Warto pamiętać, że nie jest to w naszym mieście pierwsza tego typu usługa. Od 1 kwietnia 2009 r.  za pomocą systemu moBILET można wnosić opłaty za miejsce do parkowania – mówi prezydent Michał Zaleski. – System moBILET działa już w innych miastach, np. Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie, Łodzi czy Trójmieście. Toruń jest jednak pierwszym miastem, gdzie za pomocą tego systemu będzie możliwy zakup biletów miesięcznych. Mogą to być miesięczne ważne na wszystkie lub na jedną linię, normalne i ulgowe. Za pomocą sms-a nabyć będzie można także oczywiście bilety jednorazowe i krótkookresowe.

- To prosta operacja. Najpierw należy zarejestrować się w systemie moBILET przez internet lub wysłać sms-a o treści MOBILET. Koszt to 50gr + VAT. Otrzymamy dwa sms-y zwrotne: pierwszy z loginem i hasłem, drugi z linkiem do pobrania darmowej aplikacji moBILET. Następnie należy zainstalować w telefonie komórkowym aplikację i zasilić elektroniczną portmonetkę – wyjaśnia dyrektor firmy moBILET sp. z o.o., Andrzej Ankudo–Jankowski. - Dokonując zakupu należy uruchomić aplikację w telefonie komórkowym i wybrać odpowiedni bilet z wyświetlanej w telefonie listy. Zakupiony bilet widoczny jest na ekranie telefonu i zawiera m.in. datę, godzinę, nr linii, nr boczny wozu, itd. W trakcie kontroli pasażer okazuje kontrolerowi bilet wyświetlany na ekranie telefonu komórkowego.

W czasie podpisywania umowy prezydent Michał Zaleski wypróbował aplikację i kupił bilet za pomocą telefonu komórkowego.

- To duże ułatwienie dla pasażerów, które w znaczny sposób poprawi jakość podróżowania w grodzie Kopernika – powiedział prezydent Zaleski. – Mam nadzieję, że torunianie szybko przekonają się do takiego sposobu zakupu biletów.

Firma moBILET Sp. z o.o. została wybrana w drodze zamówienia publicznego do 14 tys. euro. Jej wynagrodzenie jest prowizyjne i wynosi odpowiednio: 3,5% od wielkości miesięcznej sprzedaży biletów jednorazowych i krótkookresowych oraz 2% od wielkości miesięcznej sprzedaży biletów miesięcznych. Plus VAT. Dla porównania, wysokość rabatu udzielana podmiotom gospodarczym (np. kioski) przy zakupie biletów jednorazowych wynosi 4,86 %.

Gmina Miasta Toruń nie ponosi żadnych kosztów związanych z wdrożeniem i utrzymaniem systemu moBILET. Koszty ponoszone przez pasażera to - w przypadku aktywacji sms-em - jednorazowy koszt wysłania smsa aktywacyjnego (50gr + VAT). Do tego oczywiście cena zakupionego biletu i koszt jego przesłania biletu (połączenie internetowe – zależy od umowy jaką posiada pasażer z operatorem telefonii komórkowej).

Aby zawiadomić pasażerów o ułatwieniu, w kasach Miejskiego Zakładu Komunikacji dostępne będą ulotki, a we wszystkich pojazdach i na wiatach przystankowych umieszczone zostaną naklejki informacyjne.

Więcej przydatnych informacji na temat biletów moBILET znajdziesz TUTAJ.

Podręcznik moBILET znajdziesz TUTAJ.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.