Muzeum Twierdzy Toruń | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzeum Twierdzy Toruń

Tytuł projektu:
Muzeum Twierdzy Toruń - adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Oś priorytetowa VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”
Działanie 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”

Realizator:
Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 22 343 235,59 zł
Wydatki kwalifikowane: 16 710 322,36 zł
Kwota dofinansowania: 14 203 773,99 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Termin realizacji:
październik 2016 – grudzień 2020

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
28.12.2017 r.

Opis projektu:
Celem projektu była ochrona i rozwój unikalnego dziedzictwa kulturowego Torunia, związanego z zabudową forteczną Twierdzy Toruń i efektywne wykorzystanie jego potencjału dla osiągania korzyści społecznych i gospodarczych w wymiarze ponadregionalnym i międzynarodowym. Zakres inwestycji obejmował przeprowadzenie remontu konserwatorskiego budynku Koszar Bramy Chełmińskiej z otoczeniem dla celów kulturalno-edukacyjnych, zakup trwałego wyposażenia i przygotowanie ekspozycji na potrzeby Muzeum Twierdzy Toruń, a także zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem.

Zakres prac:
•    odtworzenie obiektu wraz z pierwotną infrastrukturą (prace konserwatorskie polegające na przywróceniu wewnętrznego i zewnętrznego historycznego wyglądu obiektu, remont adaptacyjny istniejącej infrastruktury);
•    adaptacja terenów przylegających dla potrzeb działania historycznych grup rekonstrukcyjnych;
•    przystosowanie strefy istniejącego obecnie parkingu na ekspozycję sprzętu wojskowego oraz wykonanie oświetlenia, ogrodzenia i systemu monitoringu terenu;
•    opracowanie projektu plastycznego i wykonawczego, kosztorysów i przedmiarów wystawy, zgromadzenie i zakup eksponatów oraz realizację wystawy;
•    zakup niezbędnego wyposażenia dla celów edukacyjnych i kulturowych (muzealnych).
Budynek, jego otoczenie, jak i ekspozycja zostały przystosowane na potrzeby osób niepełnosprawnych.

W wyniku realizacji projektu powstała nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej - Muzeum Twierdzy Toruń, co jest związane z uruchomieniem dla wszystkich zainteresowanych nowej wystawy stałej w obiekcie Fortu B-66 - Koszar Bramy Chełmińskiej.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyniła się do:
•    Rozwoju konkurencyjności sektora turystyki militarnej i fortecznej oraz kultury i edukacji kulturowej i wzrostu jego oddziaływania gospodarczego i społecznego w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim.
•    Rozwoju tematycznych szlaków i produktów turystycznych, bazujących na dziedzictwie historycznym XIX-wiecznej Twierdzy Toruń.
•    Wzrostu znaczenia dziedzictwa kulturowego dla kreowania nowych, atrakcyjnych, powszechnych usług w dziedzinie kultury.
•    Wzrostu funkcji metropolitalnych Torunia w wyniku poprawy stanu zabytków i dziedzictwa kultury.
•    Wzrostu atrakcyjności miasta i regionu dla turystów polskich i zagranicznych.
•    Dywersyfikacji oferty kulturalnej i edukacyjnej w Toruniu i regionie.
•    Wzrostu poziomu przychodów w sektorach kultury i turystyki muzealnej, fortecznej, turystyki zainteresowań.
•    Promocji zabytków techniki militarnej i dziedzictwa kultury na poziomie ponadregionalnym.
•    Rozwoju kompetencji społecznych i kapitału ludzkiego w regionie Kujawsko-Pomorskim i kraju.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura kulturalna
Kultura
Realizator: 
Urząd Miasta Torunia
Wydział Inwestycji i Remontów

  

Zgłaszanie nieprawidłowości - informacja
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.

Dlatego też stworzone zostało proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub zgłosić nieprawidłowości - przejdź na stronę programu Infrastruktura i Środowisko.

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Ludwika Ogorzelec, wiceprezydent Rafał Pietrucień i toruńskie radne
    Kultura
    Koncerty znakomitych muzyków, wystawa rzeźby, spotkania z fotografią i filmem składają się na Festiwal Kosmos Sztuki/ Cosmos of Art w Toruniu.
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.