Muzeum Twierdzy Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzeum Twierdzy Toruń

Tytuł projektu:
Muzeum Twierdzy Toruń - adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Oś priorytetowa VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”
Działanie 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”

Realizator:
Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 22 343 235,59 zł
Wydatki kwalifikowane: 16 710 322,36 zł
Kwota dofinansowania: 14 203 773,99 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Termin realizacji:
październik 2016 – grudzień 2020

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
28.12.2017 r.

Opis projektu:
Celem projektu była ochrona i rozwój unikalnego dziedzictwa kulturowego Torunia, związanego z zabudową forteczną Twierdzy Toruń i efektywne wykorzystanie jego potencjału dla osiągania korzyści społecznych i gospodarczych w wymiarze ponadregionalnym i międzynarodowym. Zakres inwestycji obejmował przeprowadzenie remontu konserwatorskiego budynku Koszar Bramy Chełmińskiej z otoczeniem dla celów kulturalno-edukacyjnych, zakup trwałego wyposażenia i przygotowanie ekspozycji na potrzeby Muzeum Twierdzy Toruń, a także zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem.

Zakres prac:
•    odtworzenie obiektu wraz z pierwotną infrastrukturą (prace konserwatorskie polegające na przywróceniu wewnętrznego i zewnętrznego historycznego wyglądu obiektu, remont adaptacyjny istniejącej infrastruktury);
•    adaptacja terenów przylegających dla potrzeb działania historycznych grup rekonstrukcyjnych;
•    przystosowanie strefy istniejącego obecnie parkingu na ekspozycję sprzętu wojskowego oraz wykonanie oświetlenia, ogrodzenia i systemu monitoringu terenu;
•    opracowanie projektu plastycznego i wykonawczego, kosztorysów i przedmiarów wystawy, zgromadzenie i zakup eksponatów oraz realizację wystawy;
•    zakup niezbędnego wyposażenia dla celów edukacyjnych i kulturowych (muzealnych).
Budynek, jego otoczenie, jak i ekspozycja zostały przystosowane na potrzeby osób niepełnosprawnych.

W wyniku realizacji projektu powstała nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej - Muzeum Twierdzy Toruń, co jest związane z uruchomieniem dla wszystkich zainteresowanych nowej wystawy stałej w obiekcie Fortu B-66 - Koszar Bramy Chełmińskiej.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyniła się do:
•    Rozwoju konkurencyjności sektora turystyki militarnej i fortecznej oraz kultury i edukacji kulturowej i wzrostu jego oddziaływania gospodarczego i społecznego w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim.
•    Rozwoju tematycznych szlaków i produktów turystycznych, bazujących na dziedzictwie historycznym XIX-wiecznej Twierdzy Toruń.
•    Wzrostu znaczenia dziedzictwa kulturowego dla kreowania nowych, atrakcyjnych, powszechnych usług w dziedzinie kultury.
•    Wzrostu funkcji metropolitalnych Torunia w wyniku poprawy stanu zabytków i dziedzictwa kultury.
•    Wzrostu atrakcyjności miasta i regionu dla turystów polskich i zagranicznych.
•    Dywersyfikacji oferty kulturalnej i edukacyjnej w Toruniu i regionie.
•    Wzrostu poziomu przychodów w sektorach kultury i turystyki muzealnej, fortecznej, turystyki zainteresowań.
•    Promocji zabytków techniki militarnej i dziedzictwa kultury na poziomie ponadregionalnym.
•    Rozwoju kompetencji społecznych i kapitału ludzkiego w regionie Kujawsko-Pomorskim i kraju.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura kulturalna
Kultura
Realizator: 
Urząd Miasta Torunia
Wydział Inwestycji i Remontów

  

Zgłaszanie nieprawidłowości - informacja
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.

Dlatego też stworzone zostało proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub zgłosić nieprawidłowości - przejdź na stronę programu Infrastruktura i Środowisko.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
    Miasto
    Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
    Miasto
    80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • Kultura, Miasto
    Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
  • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
  • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
  • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...