Kawał historii na budowie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kawał historii na budowie

Inwestycje, MZK
Data publikacji: 17 lipca 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią znajdowane są historyczne pozostałości dawnego Torunia.

Najstarsze znalezisko na placu budowy to zarysy XVI -wiecznych domów stojących niegdyś po południowej stronie ulicy Wały gen. Sikorskiego określanej przez historyków jako Zaułek Kołodziejski. Odkryto tam nawet posadzki.

- Na Wałach gen. Sikorskiego udało nam się odnaleźć relikty dwojakiego rodzaju. Jedne to południowa zabudowa ulicy - Zaułek Kołodziejski, której przebieg był rekonstruowany mniej więcej po linii: Urząd Marszałkowski, bank , CSW. Linia tych budynków pozwala nam na dokładniejsze określenie jej przebiegu. Drugi rodzaj to pozostałości po Twierdzy Toruń. Znaleźliśmy tutaj relikty najprawdopodobniej szopy , w której przechowywane były armaty. Pośrednio potwierdzają to znaleziska luźne , tj. dwie kule armatnie  – mówi Piotr Gużyński, starszy konserwator z  Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Znaleziska te znajdują się na XIX wiecznych planach i nie były zaskoczeniem dla badaczy, jednak każdy fragment historii Torunia daje im wiele satysfakcji, gdyż pozwoli  na jeszcze bardziej dokładne zlokalizowanie i określenie granic odkrytych obiektów.

W ul. Chopina z kolei zostały odkryte bardzo grube mury, których na chwilę obecną nie można jednoznacznie przypisać do tych, które widnieją na planach. Zdaniem archeologów  jest to rejon Bramy Bydgoskiej, ale znalezisko  jest względem niej przesunięte o kilkanaście metrów. Przed archeologami stoi więc wyzwanie,  aby ustalić, czego fragmentem jest owa zabudowa.

 - Mury są bardzo solidne i najprowdopodobniej są związane z Bramą Bydgoską, aczkolwiek nie wiemy do końca w jakim zakresie  – wyjaśnia Piotr Gużyński.

Część znalezisk zostaje wykorzystana na placu budowy. Wykonawca aktualnie układa m.in. kamienną kostkę, która została odzyskana przy okazji zrywania starego asfaltu. Również część układanych obecnie krawężników to XIX-wieczne, solidne,  granitowe odzyski z terenu budowy. Takie wykorzystywanie starego materiału to nie tylko oszczędność, ale także radość dla archeologów. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.