Jerzyki w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jerzyki w Toruniu

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 sierpnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: wieża z budkami dla jerzyków

"Budki dla jerzyków za odpady PET" to projekt realizowany na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach budżetu obywatelskiego.

Celem projektu są: promocja i dbałość o środowisko naturalne poprzez zwiększenie liczby miejsc gniazdowania jerzyków, promocja ochrony prawnej jerzyków oraz wsparcie ponownego wykorzystania odpadów plastikowych.

W 2023 roku w ramach projektu zostanie zamontowanych 160 budek lęgowych dla jerzyków: 80 szt. drewnianych i 80 szt. trocinobetonowych. Budki pojawią się na elewacjach budynków toruńskich szkół i przedszkoli, które zgłosiły udział w projekcie. Zawieszone zostaną pod nadzorem ornitologa.

Jerzyki są naturalnym wrogiem m.in. komarów, much i meszek, ale aktualnie tracą swoje siedliska poprzez liczne prace termomodernizacyjne i remontowe. Ptaki te zamieszkują budynki w mniejszych lub większych koloniach, stąd potrzeba wieszania co najmniej 4 budek obok siebie.

Jerzyki przylatują do nas w pierwszych dniach maja; kiedyś przylatywały wcześniej – w kwietniu „na świętego Jerzego”, stąd nazwa. Odlatują już w pierwszych dniach sierpnia, najpóźniej w połowie miesiąca. Wyprowadzają jeden lęg w roku. Gniazda zakładają w szczelinach wysokich budynków, takich jak wieże kościelne czy stare kamienice, a także w stropodachach. Licznie gniazdują w blokach i wieżowcach z wielkiej płyty, rzadziej w naturalnych, skalnych szczelinach lub dziuplach, coraz częściej za to w specjalnie dla nich instalowanych budkach lęgowych. Ze względu na specyficzny układ palców (wszystkie cztery „do przodu”) jerzyk nie może chodzić, natomiast doskonale przyczepia się do pionowych powierzchni.

Główną przyczyną spadku liczebności jerzyków są prace budowlane, a przede wszystkim ocieplanie budynków z równoczesnym zamykaniem otworów w stropodachach, które są w Polsce podstawowym siedliskiem jerzyków.

Jedną z najlepszych form pomocy jerzykom jest montaż specjalnie dla tego gatunku przeznaczonych skrzynek lęgowych. Budki, które będą montowane w ramach projektu w Toruniu, są zgodne z zaleceniami organizacji zajmujących się ochroną jerzyka w Europie i Polsce. Jerzyk, mimo iż jego masa wynosi zaledwie 45-55 g, nie jest wcale takim małym ptakiem. Rozpiętość jego skrzydeł to 40-44 cm, więc budka powinna mieć stosowne wymiary. Przypomnijmy jednak, że budki lęgowe są proponowane jako swoista rekompensata za utratę dotychczas zajmowanych miejsc gniazdowych.

Fot. Małgorzata Litwin, wieża z budkami dla jerzyków

Najczęściej czytane aktualności

  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
    Kultura, Miasto
    W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
  • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
    Miasto, Sport
    Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Miasto
    Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
  • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
  • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
  • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.