Odpowiedź PMT ws. wystąpienia radnego Bartosza Szymanskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź PMT ws. wystąpienia radnego Bartosza Szymanskiego

Data publikacji: 20 marca 2024

Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia na wystąpienie radnego Bartosza Szymanskiego z dn. 11.03.2024 r.:

Szanowny Panie Radny,

Występując w roli kandydata na prezydenta miasta przedstawił Pan 11 marca 2024 r. informacje mijające się z prawdą dotyczące działalności Gminy Miasta Torunia (GMT), w związku z tym wyjaśniam:

1. Konsultacje społeczne, ich tematykę,  rozmiar i sposób prowadzenia ustala Rada Miasta Torunia (RMT) po uprzednim uzyskaniu opinii Rady Społecznej ds. konsultacji społecznych. Organ ten jest powoływany na podstawie „Regulaminu konsultacji społecznych” (uchwała RMT nr 508/2013 z dn. 21.02.2013 r.). Pan jest radnym kadencji 2018-2024, jak każdy radny ma wpływ na to, co będzie przedmiotem konsultacji i jak będą one prowadzone. W trwającej kadencji zawsze, t.j. 9-krotnie głosował Pan za przyjęciem uchwał w sprawie planów konsultacji społecznych, jak i ich zmian. Także poparł Pan uchwały ws. ustalania zasad i trybu przeprowadzania konsultacji oraz zmiany regulaminu tychże konsultacji (ostatnia przyjęta przez Radę Miasta Torunia 8 lutego 2024 r.).

Tym samym formułowanie rozlicznych i obszernych zarzutów dotyczących prowadzenia konsultacji społecznych w naszym mieście to także przyznanie się do własnych win i uchybień w tym zakresie. Ale przede wszystkim to deprecjacja pracy całej Rady Miasta w tym klubów radnych, do których Pan należał i należy, tj. Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska oraz Aktywni dla Torunia - Szymanski, Krużewski, Skerska-Roman. (popierających wszystkie z wspomnianych 9 oraz 2 uchwał – protokoły z głosowań do wglądu).

2. Rady okręgu to jednostki pomocnicze RMT, w której to w radzie tej kadencji Pan zasiada mając pełne prawo do kształtowania relacji z tymi gremiami. Tym samym to Pana obciąża użyte wobec rad okręgów domniemanie „piąte koło u wozu”.

Ja uważnie wsłuchuję się w ich głosy, aczkolwiek nie przystaję na niektóre z rozwiązań mające charakter partykularny niesprzyjający ogółowi mieszkańców Torunia. Zapewniam, że mój dialog prowadzony z mieszkankami i mieszkańcami Torunia ma miejsce codziennie, w każdej sytuacji i nie ma cech schematyzmu, kontaktów z jakąś wybraną grupą (na przykład tylko radami okręgu), a jest wszechstronny i realizowany poprzez różne formy.

3. Nieuzasadnionym i niedopuszczalnym jest niczym nie poparte stwierdzenie o Budżecie Obywatelskim (BO) cyt. „niektórzy mówią, że ten budżet jest okradany”. Wobec powyższego wzywam Pana Radnego do natychmiastowego przedstawienia dowodów o rzekomym „okradaniu” tegoż budżetu. Przypominam, iż BO jest częścią budżetu miasta uchwalanego przez radnych, z którego to sprawozdanie następnie radni przyjmują. Nie muszę dodawać, iż w przyjmowaniu ww. dokumentów uczestniczył Pan akceptując ich treść (za wyjątkiem głosowania sprawozdania za 2022 r. oraz projektu uchwały ws. uchwalenia budżetu na rok 2024 – II czytanie).

4. Używa Pan nieprawdziwych informacji o cyt. „zatajonej ekspertyzie” dotyczącej „Parku Naturalnego Wrzosowisko”. Informacja o jej istnieniu została przekazana m.in. na spotkaniu z mieszkańcami osiedla Wrzosy (26 lutego 2024 r.), była też o niej mowa na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Bezpieczeństwa RMT w dniu 5 marca 2024 r. Nikt z radnych i mieszkańców nie zwrócił się do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia (UMT) o jej udostępnienie, w tym również Pan. Pierwszy wniosek o udzielenie informacji publicznej wpłynął elektronicznie 6 marca 2024 r., po godz. 17.00, czyli poza godzinami pracy urzędu. Dopominanie się treści tego dokumentu miało następnie miejsce w dniu 7 marca, tuż przed rozpoczęciem obrad RMT i tam ekspertyza była dostępna. Następnie przekazano przedmiotowy dokument wnioskodawcy w formie elektronicznej z potwierdzeniem skutecznego doręczenia dnia 11 marca 2024 r.

5. Plany budowy tzw. Trasy Staromostowej (połączenia Placu Niepodległości z Szosą Chełmińską) są znane już od kilkudziesięciu lat i aktualnie mogą być zrealizowane. W związku z tą inwestycją na targowisku, z 938 stanowiskami handlowymi, ok. 49 (5,22%) zostanie przeniesionych w inne lokalizacje, i w ten sposób liczba miejsc stałych się nie zmniejszy.

Skomunikowanie targowiska w trakcie budowy ulicy będzie zapewnione od strony ul. Szosa Chełmińska. Z kolei docelowe przejścia dla pieszych od strony zachodniej będą, zgodnie z projektem, w dwóch miejscach tj. w rejonie skrzyżowania z ul. Gałczyńskiego oraz u wylotu ul. Sportowej.

6. Odnosząc się do domniemań o rzekomym cyt. „sparaliżowaniu urzędników”, w domyśle przeze mnie, są jedynie powtórzeniem narzuconej przez zadającego pytania tezy (co wynika z dostępnych w internecie nagrań). Nie ma absolutnie takiej potrzeby, aby ktokolwiek z moich współpracowników miał czuć obawę, bo wykonują swoją pracę rzetelnie i profesjonalnie. Zgodnie z przepisami odpowiadam za efekty i skutki ich pracy, trudno abym nie uczestniczył świadomie w wykonywaniu zdań przez podległych mi ponad 400 urzędniczek i urzędników.

W kilkuset osobowym zespole urzędniczym UMT naturalne są odejścia z pracy (emerytury, zmiany zakładów pracy itp.). Niezwłocznie przeprowadzane są nabory na wolne stanowiska urzędnicze. Efekt ogłoszeń? W ostatnich naborach na 3 wolne stanowiska urzędnicze ds. obsługi administracyjnej mieszkańców zgłosiło się 87 kandydatów, a na kolejne 2 wolne stanowiska związane z obsługą turystyki oraz konsultacji społecznych wpłynęły 33 oferty! Tym samym absurdalna jest Pana teza cyt. „nie ma chętnych na te stanowiska, które się zwalniają”.

Jeszcze na marginesie tego wątku, skoro wielokrotnie wypowiada się Pan o kształtowaniu planów miasta, w tym budżetowych, to czy i kiedy zaproponował Pan np. zwiększenie środków finansowych na rozwój potencjału urzędniczego? Bo twierdzenie Pana o zamierzeniu cyt. „będzie trzeba wprowadzić nową ekipę” do UMT nie tylko brzmi złowieszczo dla obecnych, naprawdę solidnych i dobrych urzędniczek i urzędników, ale przede wszystkim tanie nie będzie.

 Z poważaniem,

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Najczęściej czytane aktualności

  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
    Kultura, Miasto
    W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
  • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
    Miasto, Sport
    Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki
    Miasto
    Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
  • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
  • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
  • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.