28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

31 maja 2024 r. w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Do 7 czerwca będzie można obejrzeć 13 tytułów, w tym 5 spektakli zagranicznych. W sumie odbędzie się 19 pokazów. Wśród najważniejszych zaproszonych reżyserów będą Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurélien Bory czy Luk Perceval. 

Festiwal rozpocznie się spektaklem Przemiana (Litwa) – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Historia człowieka zmienionego w owada stawia pytanie o granice naszego współczucia. Jak i kiedy przestajemy dostrzegać w Innym człowieka?

Jedną z gwiazd festiwalu będzie amerykański reżyser Robert Wilson – czołowa postać teatralnej awangardy XX w. W Dorianie (Litwa/Niemcy), opartym na motywach z życia i twórczości Oscara Wilde’a, Wilson mistrzowsko rozwija fascynujący strumień obrazów i zabiera nas w niesamowitą podróż badającą złożone relacje między artystami a ich dziełami.

Pięknym wizualnie przedstawieniem jest invisibili (Francja/Włochy) w reżyserii Auréliena Bory’ego. Inspiracją spektaklu był XV-wieczny fresk zatytułowany Triumf Śmierci, w którym reżyser dostrzegł klucz do badań współczesnych niepokojów. Na potrzeby spektaklu wykonano replikę na gigantycznym płótnie, a cztery tancerki i śpiewak wiernie odtwarzają bohaterów obrazu.

Na Kontakt przyjedzie też Alvis Hermanis – wielokrotny laureat Festiwalu Kontakt. Tym razem zaprezentuje Krainę głuchych (Łotwa), czyli romantyczny thriller o przyjaźni dwóch kobiet: głuchej tancerki Jaji i pracującej dla rosyjskiej mafii Rity.

Ostatnim spektaklem zagranicznym na festiwalu będą Wrogowie publiczni (Czechy) w reżyserii Jana Mikuláška. Przedstawienie zrealizowano na podstawie korespondencji pisarza Michela Houellebecqa z lewicowym filozofem Bernardem-Henrim Lévym. Ich rozbieżne światopoglądy, niczym wysoce łatwopalne substancje, tylko czekają na iskrę wzniecającą pożar.

Na Festiwalu widzowie zobaczą również spektakl wybitnego belgijskiego reżysera Luka PercevalaPewnego długiego dnia (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) jest autorską wersją dramatu O’Neilla, interpretowanego przez pryzmat współczesnej problematyki uzależnień.

Za kolejny spektakl goszczący na Kontakcie, czyli Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję (koprodukcja Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielach oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie), reżyser Mateusz Pakuła został nominowany do Paszportów Polityki 2023. To osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia oraz Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia.

Niepokój przychodzi o zmierzchu (Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego) wyreżyserowany przez Małgorzatę Wdowik to wizualna opowieść o doświadczeniu straty oraz o jej odkładaniu się w ciele i wyobraźni.

Łukasz Twarkowski znany toruńskiej publiczności z przedstawienia Lokis (2018) pokaże The Employees (STUDIO teatrgaleria w Warszawie). Pracownicy statku kosmicznego 6000, pod czujnym okiem tajemniczej Organizacji, eksplorują odległą planetę. Kto spośród nich jest człowiekiem, a kto podobnym do człowieka humanoidem?

Widzowie wybiorą się także po sąsiedzku do Bydgoszczy, aby obejrzeć spektakl o zmierzchu dyktatury rumuńskich przywódców, czyli Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki) w reżyserii Wojciecha Farugi.

Na Festiwalu zaprezentują się również gospodarze. Na kameralnej Scenie na Zapleczu pokazane zostaną przedstawienia Teatru Horzycy: Dropie w reżyserii Marcina LiberaDzikie palmy w reżyserii Aleksandry Bielewicz (koprodukcja z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) oraz Jeden i Jedna pod opieką artystyczną Łukasza Czuja.

W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się koncerty zespołów Nagrobki (na dziedzińcu ratusza) i Hańba! (na Dużej Scenie Teatru Horzycy) oraz Silent Disco w klubie festiwalowym (Wejściówka). Ponadto w CKK Jordanki odbędą się targi technologii multimedialnych, wykorzystywanych we współczesnym teatrze i instytucjach kultury. Wystawcy zaprezentują najnowsze osiągnięcia technologiczne, które rewolucjonizują postrzeganie nowoczesnych form wyrazu w kulturze.

W tym roku przyznane zostaną następujące nagrody: Nagroda Główna Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Nagroda dla najciekawszej osobowości festiwalu – Nagroda Prezydenta Miasta Pawła Gulewskiego, Nagroda dla najlepszego aktora, Nagroda dla najlepszej aktorki, Wyróżnienie dla aktora, Wyróżnienie dla aktorki, Nagroda ZASP im. Zdzisława Maklakiewicza za najlepszy epizod aktorski oraz Nagroda Młodych.

>>> Harmonogram i szczegółowe opisy <<<

Data: 
31.05.2024 17:00 — 07.06.2024 23:00
Miejsce: 
Teatr im. Wilama Horzycy
Kategoria wydarzenia: 
Teatr
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
    Miasto
    JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.