120-lecie kościoła św. Szczepana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

120-lecie kościoła św. Szczepana

Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana

Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Od 1945 roku należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu.

Z okazji 120-lecia powstania kościoła wierni zgromadzili się na uroczystym nabożeństwie. List okolicznościowy i imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego na ręce proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, ks. Michała Walukiewicza, przekazał Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta. - Księdzu Proboszczowi dziękuję za posługę duszpasterską, która współtworzy duchową tkankę Torunia. Gratuluję wierności chrześcijańskim zobowiązaniom, bliskości ludzkim sprawom i stałego inspirowania nowych dzieł parafialnych. Wszystkim Parafianom gratuluję korzystania ze 120-letniej tradycji swojego toruńskiego kościoła, a także dbania o jego wygląd i sakralny charakter. Dziękuję za Państwa obecność w wielu przedsięwzięciach społecznych Torunia, wyrastających z inspiracji parafialnych i wpływających na dynamizm życia w naszym mieście. Niech tegoroczny jubileusz będzie dla każdego z Państwa świąteczną chwilą – napisał prezydent Paweł Gulewski. Życzenia i gratulacje wspólnocie skupionej wokół kościoła św. Szczepana złożył także radny Wojciech Klabun.

Kościół św. Szczepana zlokalizowany jest przy ul. Wały gen. Sikorskiego – to dwunawowa budowla o wymiarach 25 x 11,5 m zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W latach 2016-2018 przeprowadzono w nim prace remontowe w ramach projektu Toruńska Starówka II, podprojekt pn.: „Prace konserwatorsko-budowlane elewacji i dachu kościoła św. Szczepana wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Wartość zadania wyniosła  3 011 171,99 zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 85%. Wykonano wówczas m.in. pokrycia połaci dachu oraz wieży, wymianę rynien, rur spustowych, elementów wykończeniowych,montaż instalacji odgromowej, odtworzenie okien szczelinowych i okien z żaluzjami w wieżach, konserwację detali kamiennych, remont konstrukcji dachu wieży okrągłej i wieży z dzwonami, a także schodów stalowych w wieży, naprawę i konserwację witraży w nawie głównej itp. Prace remontowe i modernizacyjne objęły także otoczenie kościoła: wymianę istniejącej nawierzchni na kostkę granitową, przebudowę podjazdu, konserwację ogrodzenia i bramy wjazdowej, a także wykonanie trawników wraz z nasadzeniami.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.