Przetarg na elektryczne autobusy dla torunian | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przetarg na elektryczne autobusy dla torunian

MZK
Data publikacji: 02 marca 2020
Autor: Sylwia Derengowska

Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi sześć zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą. Będą to pierwsze elektryczne autobusy w Toruniu.  To kolejny etap działań, by komunikacja miejska była bardziej sprawna, efektywna i ekologiczna. Właśnie ogłoszono przetarg na to zadanie.

Zakres przetargu obejmuje dostawę sześciu elektrycznych autobusów z opcją zakupu maksymalnie dwóch kolejnych pojazdów o takich samych parametrach. Będą to pojazdy w pełni niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi i USB.  Zamówienie obejmuje również dostawę, montaż i uruchomienie ładowarek szybkiego i wolnego ładowania autobusów elektrycznych wraz z budową niezbędnej infrastruktury. Ładowarki pantografowe o mocy 400 kW zostaną ustawione na pętlach: Uniwersytet, plac św. Katarzyny i ul. Dziewulskiego, a wolne ładowarki Plug-In o mocy ok. 120 kW  - w zajezdni autobusowej.

Otwarcie ofert planuje się 2.04.2020 r., zaś dostawy w 2022 roku.

Będzie to już drugi przetarg na dostawę sześciu „elektryków”. Pierwszy ogłoszono w czerwcu ub. r. Stanęło do niego dwóch oferentów jednak ich oferty znacznie przekroczyły kwotę, którą miejska spółka zarezerwowała na ten cel i postępowanie unieważniono.

W stosunku do pierwszego przetargu zmodyfikowano specyfikację istotnych warunków zamówienia. Zmieniono nieco kryteria oceny tak, by zachęcić większą liczbę potencjalnych oferentów. Zmiany te nie wpływają na jakość pojazdów i pozostałych elementów przetargu.

Więcej informacji na platformie zamówieniowej: mzk-torun.ezamawiajacy.pl.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Warto przypomnieć, że dotychczas w ramach tego samego projektu (w ramach wcześniejszego postępowania przetargowego), tabor toruńskich autobusów miejskich wzbogacił się o 14 niskopodłogowych autobusów hybrydowych oraz pojazd pogotowia technicznego. Dostawcą hybrydowego taboru autobusowego była firma MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. Pojazdy kosztowały ponad 20,1 mln zł netto.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.