Przewiert droższy, ale lepszy dla zieleni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przewiert droższy, ale lepszy dla zieleni

Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 28 lutego 2020
Autor: Sylwia Derengowska

Na budowie na al. św. Jana Pawła II sporo się dzieje. Rozpoczęło się wykonywanie przewiertu pod kanalizację deszczową. Taka technologia jest bezpieczniejsza dla terenów zielonych, w tym koron drzew.

Przewiert będzie biegł pod ziemią przez al. św. Jana Pawła II od pl. Artylerii Polskiej, czyli od tzw. armatek, do wysokości ul. Chopina. Najpierw pod ziemię, za pomocą specjalnej wiertnicy, wprowadzona zostanie żerdź. Następnie do niej podczepiona będzie rura, która za pomocą cofającej się żerdzi zostanie wprowadzona pod ziemię. Rura ta będzie odprowadzała wody opadowe.

Prowadzenie prac w takiej technologii jest co prawda droższe i bardziej skomplikowane, ale za to korzystniejsze dla zieleni. Metoda przewiertu pod ziemią ogranicza bowiem działania sprzętu budowlanego pod koronami drzew. To ważne w kontekście maksymalnej ochrony istniejącego drzewostanu.

W tej kwestii udało się sporo zrobić. W pierwszym etapie prac, na Wałach gen. Sikorskiego i ul. Chopina, w stosunku do pierwotnych założeń udało się zachować sześć spośród 18 drzew przeznaczonych pierwotnie do wycinki. Na pozostałym obszarze inwestycji, w tym na al. św. Jana Pawła II, stało się podobnie. W tym rejonie (obejmującym al. św. Jana Pawła II, pl. Niepodległości oraz fragmenty ul. Kraszewskiego i Czerwona Droga) pierwotnie do wycinki planowano 66 drzew. Po dodatkowych ekspertyzach dendrologicznych oraz analizach możliwości uratowania drzew kilkanaście z nich poddano obserwacji pod kątem zachowania lub przesadzenia. I to się udało - 17 drzew zostało ocalonych. Niektóre z nich zostały przesadzone, a inne rosną dalej na swoim miejscu dzięki wprowadzeniu drobnych korekt do projektu. Jest to dla nich korzystniejsze niż przesadzenie, bo pozostały w swoim środowisku, w którym wzrastały i nie ulegną osłabieniu podczas przenoszenia.

Trzeba tu podkreślić, że wiele z usuniętych drzew, w tym lip wzdłuż al. św. Jana Pawła II było w złym stanie zdrowotnym i należałoby je usunąć niezależnie od realizowanej inwestycji. I tak na przykład cztery drzewa, które rosły między Ślimakiem Getyńskim a ul. Kopernika od strony starówki miały uszkodzenia w strefie pni i koron. W przyszłości wszystkie zagrażałyby złamaniem.

Inne drzewo, które rosło niedaleko przystanku autobusowego od strony pomnika J. Piłsudskiego, miało system korzeniowy wrośnięty w uzbrojenie podziemne i na połowie obwodu nie posiadało korzeni stabilizujących. Nie rokowało to żadnych szans na zakończone sukcesem przesadzenie, a wręcz zagrażałoby bezpieczeństwu i dlatego podjęto decyzję o jego wycince.  Jeszcze inne, ze względu na nieprawidłowo ukształtowany system korzeniowy i jego wady (martwice, nerkozy) oraz blisko przebiegające uzbrojenie terenu (sieci energetyczne, światłowód), nie miało szans na ukształtowanie brył korzeniowych w nowym miejscu.

Wiele drzew miało posusz w koronach, wypróchnienia, uszkodzenia i było zaatakowanych przez szkodniki i pasożyty, m.in. rozszczepkę pospolitą – grzyb rosnący na martwym drewnie, co świadczy o ich stanie agonalnym.

W miejsce wyciętych drzew na terenie inwestycji zostanie nasadzonych prawie trzykrotnie więcej nowych, zdrowych, odpornych na warunki miejskie. Będzie to ponad 160 drzew liściastych o dużej odporności na suszę, zanieczyszczenie powietrza, mróz oraz istniejące warunki gruntowo-wodne. Część nasadzeń utworzy kolejne szpalery lip wzdłuż al. św. Jana Pawła II.

Tak więc zieleń w tym obszarze uzupełnią młode i zdrowe drzewa, zastępując uschnięte, spróchniałe i schorowane, zdaniem ekspertów nie rokujące na dalszą wegetację.



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Na zdjeciu: stoi 6 osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn, dwaj w środku wymieniają uścisk dłoni
    Miasto
    Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • Na zdjęciu: grupa osób stoi na przejściu dla pieszych, w tle chodni i zieleń oraz płot, za którym prowadzone są prace
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  •  Za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych Prezydent Gulewski nagrodził 3 funkcjonariuszy.
    Miasto
    Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Piknik w góralskim rytmie
    Miasto
    „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Prace na Łącznej nie zwalniają tempa. Obecnie na odcinku od ulicy Lilii Wodnych do ulicy Okólnej jest wykonywana podbudowa z warstwą technologiczną z kruszywa.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • Toruń otrzymał na dwa miejskie obiekty ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża.
  • 9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zdawalność wśród licealistów wyniosła 95%, a wśród absolwentów techników 87%. W obu przypadkach wypadliśmy lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka.