Straszny Młyn | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Straszny Młyn

Data wydarzenia
-
logo Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"
Opis wydarzenia: 

W ostatni weekend października Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zamieni się w "Straszny Młyn". Dla nastoletnich detektywów będzie czekała do rozwiązania zagadka tajemniczej zbrodni w Centrum Innowacyjnej Edukacji.

- Ze względu na obowiązujące obostrzenia zmieniliśmy formułę wydarzenia. W tym roku dzięki specjalnie przygotowanym warsztatom, nasze centrum nauki stanie się areną „walki” ze szkodliwymi mikroorganizmami, a uczestnicy wcielą się w rolę pogromców mikrobów - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do wspólnej naukowej zabawy zaprasza w piątek (30 października) w godz. 18:00-20:00 i w sobotę (31 października) w godz. 11:00-13:00. Uczestnicy skorzystają z trzech specjalnie przygotowanych warsztatów, które pozwolą na zapoznanie się z - czającym się wszędzie - „mikro-wrogami” oraz sposobami obrony przed nimi. Własnoręcznie wykonana „broń” okaże się nie tylko skuteczna, ale i pięknie pachnąca. Nie zabraknie oczywiście zaskakujących zabaw i doświadczeń ze światłem i wzrokiem. Do udziału zapraszamy osoby od 5. roku życia. W trakcie dwugodzinnego spotkania uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w trzech warsztatach:

  • "Woda niebezpieczna (?) dla życia": w dawnych czasach niewiele wiedziano o chorobach zakaźnych i sposobów ich rozprzestrzeniania się. Dziś wiadomo, że za wiele epidemii winę ponosi brudna woda. Drobnoustroje przedostają się do organizmu człowieka razem ze spożywanym pokarmem lub wodą i ulegają szybkiemu namnożeniu. Postęp naukowy sprawił, że liczne w XIX wieku epidemie cholery, w zasadzie zostały wyeliminowane dzięki odkryciu przez Roberta Kocha w 1883 roku przecinkowca cholery. Używając mikroskopów przekonamy się co żyje w wodzie np. z kałuży czy ze Strugi Toruńskiej. Czy wodę kranową można picia bez obaw?
  • "Mydłem w mikroba": w pracowni zaprezentujemy jak można walczyć z niektórymi mikrobami. Czy podstawowe środki czystości dadzą im radę? Wykonamy kilka eksperymentów, które zobrazują nam jak łatwo można pozbyć się niechcianych gości z naszego najbliższego otoczenia. Kulminacją warsztatów będzie wykonanie kolorowego i pachnącego mydełka.
  • "Drzwi do innego świata": odkrycie mikroskopu i teleskopu otworzyło drzwi do świata, którego istnienia nikt się nie spodziewał. To tylko kilka odpowiednich kawałków szkła, ale właściwie zastosowane spowodowały już niejedną rewolucję w nauce. Przeprowadzimy kilka łatwych i efektownych eksperymentów ze światłem i wzrokiem, zbadamy m.in. to czy światło da się odchylać, co się dzieje gdy przeciska się ono przez mały otwór, jak postrzegamy kolory oraz co się znajduje na końcach tęczy. Na koniec spróbujemy zbudować prosty mikroskop-projektor i zobaczyć wnętrze kropli wody w nietypowym, bo laserowym świetle.

Bilety: 20 zł można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba miejsc jest ograniczona.

W Centrum Innowacyjnej Edukacji dla nastoletnich miłośników zagadek, dziwnych zjawisk, duchów i tajemnic przygotowano specjalną grę detektywistyczną.

- Ostatnio w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji zaczęły dziać się dosyć dziwne rzeczy. Czasami słychać dźwięki, których nie potrafimy zlokalizować, światło w niektórych miejscach samo się zapala, gubią się różne rzeczy. Na pewno da się to wszystko racjonalnie wytłumaczyć - mówi Marcin Centkowski. - Pracowników centrum niepokoi również zagadka pewnej zbrodni, która miała przed laty miejsce. Doszło do morderstwa, którego ofiarą była pewna młoda kobieta. Plotka głosi, że jej ciała zostało pogrzebane gdzieś na terenie naszego budynku. - W trakcie wydarzenia naukowi detektywi pomogą nam rozwikłać zagadkę dziwnych zjawisk, pozbyć się plotek dotyczące duchów i raz na zawsze wyjaśnić wszystkie tajemnice naszego budynku.

Wydarzenie odbędzie się w Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Wł. Łokietka 5) w piątek (30.10.) w godz. 18:00-20:00. Minimalny wiek uczestnika to 13 lat.

Bilety: 20 zł można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba miejsc jest ograniczona.

Data: 
30.10.2020 18:00 — 31.10.2020 13:00
Miejsce: 
CN Młyn Wiedzy, ul. Wł. Łokietka 5, Centrum Innowacyjnej Edukacji, ul. Wł. Łokietka 1-3
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
    Miasto
    Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Miasto
    Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Ambasador Finlandii w UMT
    Miasto
    Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
  • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
  • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.