Eko Spotkanie przy altanie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Eko Spotkanie przy altanie

Eko, Miasto
Data publikacji: 04 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Eko Spotkanie przy altanie

W ostatnich latach ochrona środowiska staje się priorytetem dla lokalnych społeczności i władz miejskich. Jednym z kluczowych działań w tym obszarze jest promowanie zasad właściwej zbiórki odpadów „u źródła”. I choć wielu torunian świetnie radzi sobie z prowadzeniem segregacji, to jednak w zabudowie wielorodzinnej wciąż budzi ona wiele kontrowersji. Odpowiedzią na to jest inicjatywa edukacyjna "Eko Spotkanie przy altanie", która ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców bloków. Start już 4 kwietnia! 

Akcję prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu (MPO), na zlecenie władz miasta. – Inicjatywa ta zakłada przeprowadzanie działań edukacyjnych na terenie zabudowy wielorodzinnej, w bezpośrednim sąsiedztwie wybranych miejsc gromadzenia odpadów. Zgodnie z założeniami, w tym roku MPO zorganizuje co najmniej 250 spotkań z mieszkańcami właśnie przy altanach śmietnikowych. Zaczynamy już 4 kwietnia – mówi Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta. - Istota tego działania nie sprowadza się jedynie do przekazywania informacji o segregacji odpadów, lecz również do budowania świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Poprzez aktywne zaangażowanie społeczności lokalnej w proces edukacyjny, stawiamy sobie za cel promowanie proekologicznych postaw i zachowań w codziennym życiu.
 
Zaplanowane działania edukacyjne przy wiatach śmietnikowych mają z góry ustalony harmonogram (poniżej) i ramy każdego spotkania, jednak mogą przybierać różnorodne formy – w zależności od zapotrzebowania i zaangażowania danej grupy mieszkańców. Mogą to być zarówno krótkie prelekcje z rozdaniem materiałów edukacyjnych na temat właściwego postępowania z odpadami, ale również szerokie dyskusje i rozmowy, odpowiadające na wątpliwości torunian w tym zakresie. – Doświadczenia innych miejscowości pokazują, że niejednokrotnie takie sąsiedzkie spotkania zamieniają się w „czyn” – mieszkańcy organizują grupę, która razem działa na rzecz lokalnego otoczenia, choćby poprzez uprzątnięcie okolicy czy zrobienie nasadzeń wokół altany śmietnikowej – dodaje Zbigniew Fiderewicz. – Dzięki temu mieszkańcy mają okazję nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną na temat segregacji odpadów, ale także w praktyce zapoznać się z prawidłowymi metodami jej realizacji. Ponadto interaktywny charakter działań sprawia, że edukacja staje się atrakcyjna i przystępna dla różnych grup wiekowych i społecznych, integrując ze sobą sąsiadów.
 
W pierwszej kolejności okazję do rozmów bedą mieli mieszkańcy osiedla Na Skarpie. Harmonogram "Eko Spotkań przy altanie" na kwiecień:

harmonogram spotkań na kwiecień 2024

Kolejne tego typu inicjatywy odbędą się w następnych miesiącach, o czym torunianie będą na bieżąco informowani – zarówno poprzez stronę internetową www.odpady.torun.pl, jak i media społecznościowe MPO. Na miesiąc przed planowanym spotkaniem do zarządców nieruchomości wielolokalowych trafią również plakaty informujące o dokładnej dacie tego sąsiedzkiego wydarzenia.

Priorytetowe traktowanie działań edukacyjnych przez władze miasta to kluczowy czynnik sukcesu programu. Realizacja takich inicjatyw jest nie tylko wyrazem troski o środowisko, ale także inwestycją w lepszą przyszłość społeczności lokalnej. Dobrze wyedukowane społeczeństwo to społeczeństwo bardziej świadome, odpowiedzialne i aktywne, gotowe podejmować inne działania na rzecz Torunia.

Warto podkreślić, że akcja "Eko Spotkanie przy altanie" nie tylko spełnia wymogi związane z ochroną środowiska, ale także przyczynia się do budowy więzi społecznych w gminie. Poprzez wspólne zaangażowanie się w edukację ekologiczną mieszkańcy mają okazję bliższego kontaktu ze sobą i z lokalnymi liderami, co sprzyja budowaniu wspólnoty i wzmacnianiu poczucia wspólnej odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.

 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
    Miasto
    Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.